Reklama

Jak się miewa twoja samoocena?
wtorek, 03 lipca 2012 13:03

Siła pewności siebie to jeden z lepszych programów audio przygotowanych przez Briana Tracy. Wysłuchanie całości zajmie ci zaledwie dwie godziny, a od razu poczujesz się lepiej i zaczniesz działać skuteczniej. Chyba że należysz do grona uczulonych na pozytywne myślenie.

Nawet tym uczulonym nagranie Briana może dodać energii. Zwłaszcza że sytuacja rynkowa nie szczędzi nam wyzwań i bardzo wiele zależy od tego, jak sobie z nimi radzimy. Brian zwraca uwagę, że dla naszego osobistego i zawodowego sukcesu kolosalne znaczenie ma to, jak sami siebie oceniamy. Jeśli mamy do siebie krytyczny stosunek i parszywy zwyczaj „dołowania się” – to niedobrze. Jeśli lubimy szukać winy za własne niepowodzenia na zewnątrz, obwiniając ludzi i warunki – też niedobrze. A jeśli robimy i jedno, i drugie, to wręcz fatalnie.

Dobra wiadomość jest taka, że dobrego traktowania siebie i brania odpowiedzialności za wyniki można się nauczyć. To nie jest uwarunkowane genetycznie, tylko wynika z naszych doświadczeń w dzieciństwie i młodości.

Owszem, rodzą się tacy, którzy są od kołyski bardzo pewni siebie lub też bardzo niepewni – to jest jednak mniejszość. Większość z nas jest gdzieś pośrodku i wkładając odpowiednio dużo czasu i energii, może wpływać na swoje podejście do życia.

Czy warto zdobyć się na ten wysiłek? Tak, tak i jeszcze raz tak! Wzmacniając swoją pewność siebie będziesz szczęśliwszy, zdrowszy i lepiej zabezpieczony finansowo. Brak pewności siebie potrafi zabić największy talent.

Nie wystarczy więc, że będziesz doświadczonym profesjonalistą o szerokiej wiedzy w swojej dziedzinie.

Powinieneś być też osobą, która jest przekonana, że zasługuje na to, żeby osiągać świetne wyniki i może je osiągać.

Kiedy dorastaliśmy, w Polsce daleko było do powszechnego kultu poczucia własnej wartości i optymizmu. Wręcz przeciwnie. Nie ma co się dziwić, że niewielu z nas ma dobre mniemanie o sobie i o innych oraz wierzy w to, że dzięki własnej pracy może bardzo wiele osiągnąć. Wciąż powszechna jest wyuczona bezradność i przekonanie, że mamy znikomy wpływ na swoje życie.

Ten wpływ jest o wiele większy, niż się wydaje. Nawet w świecie zdominowanym przez „układ”, osoby uśmiechnięte, pracowite, kompetentne mają o wiele łatwiej od ponurych, leniwych i niedouczonych.

Cokolwiek powtarzano ci w domu i szkole, nie decyduje to o tym, kim jesteś i kim możesz się stać. Wielu znanych pisarzy, wynalazców i przedsiębiorców miało problemy w szkole lub nie otrzymywało właściwego wsparcia w dzieciństwie. To im nie przeszkodziło w spełnianiu życiowych marzeń. Sam Brian Tracy wychowywał się w biednej, katolickiej rodzinie, gdzie powtarzano mu, że i tak nigdzie w życiu nie zajdzie. Stało się zupełnie inaczej, i to nie przez przypadek. Szczęście przychodzi do tych, którzy mu pomagają – mówi Brian. Zachęca, żeby mówić do siebie pozytywnie i życzliwie.

Wewnętrzny dialog to największy wróg lub największy sojusznik.

Jest wiele sposobów na pracę z monologiem wewnętrznym. Można próbować się „programować”, można również wchodzić w dyskusję z wewnętrznym krytykiem i zamienić monolog w dialog. Stańmy w swojej obronie! Zrównoważmy krytyczne komentarze typu „Zawsze reagujesz jak debil!”, „Nie dajesz rady nawet z najprostszymi rzeczami!”, „Znowu zawaliłeś!”, „Zawsze dajesz sobie wchodzić na głowę!”. Warto zauważyć, że najgorsza w krytycznym monologu wewnętrznym jest forma, a nie treść. Jeśli nauczymy się zmieniać na bardziej konstruktywną formę, jaką stosuje nasz wewnętrzny krytyk, to możemy go zamienić w wewnętrznego coacha! Wróćmy do komentarzy z poprzedniego akapitu. Można je sformułować na przykład tak:

„Zawsze reagujesz jak debil!” —> „Mógłbyś spróbować zareagować inaczej”
„Nie dajesz rady nawet z najprostszymi rzeczami!” —> „Ciekawe, dlaczego masz problem z tą i tą czynnością. Co mógłbyś zrobić, żeby radzić sobie lepiej?”
„Znowu zawaliłeś!” —> „Coś tu nie gra. Powinieneś poszukać innego sposobu działania”.
„Zawsze dajesz sobie wchodzić na głowę!” —> „Przydałoby ci się nieco więcej asertywności. Co mógłbyś zrobić, żeby nauczyć się większej stanowczości w relacjach z innymi?”

Niby to samo, a jednak nie to samo. Nie chodzi o to, żebyś szukał usprawiedliwień i pielęgnował złudzenia, tylko żebyś traktował siebie z życzliwością i szacunkiem.

Aleksandra Wysocka-Zańko
a.wysocka-zanko@gu.com.pl


Brian Tracy, Siła pewności siebie, Brian Tracy International, 2CD, cena 127 zł

 

KNF: Marcin Pachucki p.o. przewodniczącego

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki odwołał z dniem 14 listopada Marka Chrzanowskiego ze stanowiska przewodniczącego Komisji Nadzoru...


czytaj dalej

KNF: Marek Chrzanowski zrezygnował

13 listopada przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) Marek Chrzanowski złożył rezygnację z pełnionej przez siebie funkcji. Rezygnacja...


czytaj dalej

Kalifornia: Pożary trawią też ubezpieczycieli

State Farm i Farmers Insurance Group of Companies mają największą ekspozycję na pożary w Kalifornii, gdzie dwa zdarzenia – Camp Fire i Woolsey...


czytaj dalej

Rzecznik Finansowy przeciwny zakazowi cesji wierzytelności

Proponowany w senackim projekcie ustawy o świadczeniu usług w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych wynikających z czynu niedozwolonego...


czytaj dalej

FinTech & InsurTech Digital Congress: Jak funkcjonować na rynku globalnym?

W dniach 13-14 listopada w Warszawie odbył się FinTech & InsurTech Digital Congress. Dzięki praktycznym rozwiązaniom przedstawionym przez...


czytaj dalej

Inter Polska: Jaka polisa dla fizjoterapeuty?

Andrzej Twardowski, dyrektor Biura Ubezpieczeń Medycznych i OC Inter Polska, przypomina, że w myśl obecnie obowiązujących przepisów fizjoterapeuci...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa
tel. (22) 628 26 31

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Kursy on-line
Zamów newsletter
Facebook