Reklama

Jak się miewa twoja samoocena?
wtorek, 03 lipca 2012 13:03

Siła pewności siebie to jeden z lepszych programów audio przygotowanych przez Briana Tracy. Wysłuchanie całości zajmie ci zaledwie dwie godziny, a od razu poczujesz się lepiej i zaczniesz działać skuteczniej. Chyba że należysz do grona uczulonych na pozytywne myślenie.

Nawet tym uczulonym nagranie Briana może dodać energii. Zwłaszcza że sytuacja rynkowa nie szczędzi nam wyzwań i bardzo wiele zależy od tego, jak sobie z nimi radzimy. Brian zwraca uwagę, że dla naszego osobistego i zawodowego sukcesu kolosalne znaczenie ma to, jak sami siebie oceniamy. Jeśli mamy do siebie krytyczny stosunek i parszywy zwyczaj „dołowania się” – to niedobrze. Jeśli lubimy szukać winy za własne niepowodzenia na zewnątrz, obwiniając ludzi i warunki – też niedobrze. A jeśli robimy i jedno, i drugie, to wręcz fatalnie.

Dobra wiadomość jest taka, że dobrego traktowania siebie i brania odpowiedzialności za wyniki można się nauczyć. To nie jest uwarunkowane genetycznie, tylko wynika z naszych doświadczeń w dzieciństwie i młodości.

Owszem, rodzą się tacy, którzy są od kołyski bardzo pewni siebie lub też bardzo niepewni – to jest jednak mniejszość. Większość z nas jest gdzieś pośrodku i wkładając odpowiednio dużo czasu i energii, może wpływać na swoje podejście do życia.

Czy warto zdobyć się na ten wysiłek? Tak, tak i jeszcze raz tak! Wzmacniając swoją pewność siebie będziesz szczęśliwszy, zdrowszy i lepiej zabezpieczony finansowo. Brak pewności siebie potrafi zabić największy talent.

Nie wystarczy więc, że będziesz doświadczonym profesjonalistą o szerokiej wiedzy w swojej dziedzinie.

Powinieneś być też osobą, która jest przekonana, że zasługuje na to, żeby osiągać świetne wyniki i może je osiągać.

Kiedy dorastaliśmy, w Polsce daleko było do powszechnego kultu poczucia własnej wartości i optymizmu. Wręcz przeciwnie. Nie ma co się dziwić, że niewielu z nas ma dobre mniemanie o sobie i o innych oraz wierzy w to, że dzięki własnej pracy może bardzo wiele osiągnąć. Wciąż powszechna jest wyuczona bezradność i przekonanie, że mamy znikomy wpływ na swoje życie.

Ten wpływ jest o wiele większy, niż się wydaje. Nawet w świecie zdominowanym przez „układ”, osoby uśmiechnięte, pracowite, kompetentne mają o wiele łatwiej od ponurych, leniwych i niedouczonych.

Cokolwiek powtarzano ci w domu i szkole, nie decyduje to o tym, kim jesteś i kim możesz się stać. Wielu znanych pisarzy, wynalazców i przedsiębiorców miało problemy w szkole lub nie otrzymywało właściwego wsparcia w dzieciństwie. To im nie przeszkodziło w spełnianiu życiowych marzeń. Sam Brian Tracy wychowywał się w biednej, katolickiej rodzinie, gdzie powtarzano mu, że i tak nigdzie w życiu nie zajdzie. Stało się zupełnie inaczej, i to nie przez przypadek. Szczęście przychodzi do tych, którzy mu pomagają – mówi Brian. Zachęca, żeby mówić do siebie pozytywnie i życzliwie.

Wewnętrzny dialog to największy wróg lub największy sojusznik.

Jest wiele sposobów na pracę z monologiem wewnętrznym. Można próbować się „programować”, można również wchodzić w dyskusję z wewnętrznym krytykiem i zamienić monolog w dialog. Stańmy w swojej obronie! Zrównoważmy krytyczne komentarze typu „Zawsze reagujesz jak debil!”, „Nie dajesz rady nawet z najprostszymi rzeczami!”, „Znowu zawaliłeś!”, „Zawsze dajesz sobie wchodzić na głowę!”. Warto zauważyć, że najgorsza w krytycznym monologu wewnętrznym jest forma, a nie treść. Jeśli nauczymy się zmieniać na bardziej konstruktywną formę, jaką stosuje nasz wewnętrzny krytyk, to możemy go zamienić w wewnętrznego coacha! Wróćmy do komentarzy z poprzedniego akapitu. Można je sformułować na przykład tak:

„Zawsze reagujesz jak debil!” —> „Mógłbyś spróbować zareagować inaczej”
„Nie dajesz rady nawet z najprostszymi rzeczami!” —> „Ciekawe, dlaczego masz problem z tą i tą czynnością. Co mógłbyś zrobić, żeby radzić sobie lepiej?”
„Znowu zawaliłeś!” —> „Coś tu nie gra. Powinieneś poszukać innego sposobu działania”.
„Zawsze dajesz sobie wchodzić na głowę!” —> „Przydałoby ci się nieco więcej asertywności. Co mógłbyś zrobić, żeby nauczyć się większej stanowczości w relacjach z innymi?”

Niby to samo, a jednak nie to samo. Nie chodzi o to, żebyś szukał usprawiedliwień i pielęgnował złudzenia, tylko żebyś traktował siebie z życzliwością i szacunkiem.

Aleksandra Wysocka-Zańko
a.wysocka-zanko@gu.com.pl


Brian Tracy, Siła pewności siebie, Brian Tracy International, 2CD, cena 127 zł

 

Prezes PIU członkiem Rady Konsultacyjnej ds. PPK

Polski Fundusz Rozwoju (PFR) powołał Radę Konsultacyjną do spraw Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). W jej skład wszedł Jan Grzegorz...


czytaj dalej

VIG Polska: Przedłużenie mandatów członkom zarządów trzech spółek

18 i19 grudnia podczas posiedzeń rad nadzorczych trzech spółek Vienna Insurance Group w Polsce – majątkowej i życiowej Compensy oraz InterRisk –...


czytaj dalej

Insurance Europe: Wniosek KE może być wyrokiem na polisy telematyczne

Choć Insurance Europe (IE) deklaruje zadowolenie z wniosku Komisji Europejskiej (KE) dotyczącego rozporządzenia w sprawie e-prywatności, mającego...


czytaj dalej

Willis Re: Cena reasekuracji zależna od klienta

Plasowanie kontraktów reasekuracyjnych 1 stycznia 2019 r. uwidoczniło ogromną różnicę między cenami dla klientów z maksymalną ekspozycją i słabą...


czytaj dalej

UMK: Jubileusz prof. Eugeniusza Kowalewskiego

22 lutego w Collegium Iuridicum Novum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Naukowa zatytułowana „O...


czytaj dalej

MetLife: Polisy dla klientów T-Mobile

MetLife rozwija sprzedaż w kanale direct marketing. Najnowszą inicjatywą ubezpieczyciela w tym obszarze  jest nawiązanie współpracy z T-Mobile....


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa
tel. (22) 628 26 31

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Kursy on-line
Zamów newsletter
Facebook