Reklama

Analiz Online: DFE - jeden produkt, różne strategie
piątek, 18 stycznia 2013 09:23

Minął rok od kiedy PTE  mogą tworzyć dobrowolne fundusze emerytalne, czyli rozwiązania na potrzeby IKE  lub IKZE. W tym czasie powstało 9 funduszy, które zgromadziły zaledwie 10 mln zł. Analiza ich portfeli pokazuje, że są to bardzo różne rozwiązania, istotnie różniące się od OFE. – zwraca uwagę Anna Księżak, młodszy analityk Analiz Online.

Podobnie jak  w funduszach aktywnej alokacji,  polityki poszczególnych rozwiązań dopuszczają bardzo szeroki zakres udziału akcji w portfelu. Największą elastyczność w tym zakresie mają zarządzający ING DFE i Generali DFE. W funduszach tych udział akcji może się zawierać w przedziale 0-100%. Najwęższy przedział alokacji w akcje (25-60%) posiada DFE Pekao. Z kolei najmniej w papiery udziałowe może zainwestować zarządzający DFE Pocztylion Plus, zaledwie 40%. Dobrowolne fundusze inwestycyjne mogą inwestować za granicą, niektóre nawet do 50% aktywów.

Po raz pierwszy mamy okazję sprawdzić jak fundusze zbudowały swoje portfele, zaglądając do sprawozdań na koniec 2012 roku. Największe zaangażowanie na rynku akcji posiadał DFE PZU, który zgromadził największe aktywa z DFE, blisko 4 mln zł. Pozostałe fundusze z większą rezerwą alokowały środki na rynku akcji, inwestując na nim od 14 do 26% aktywów. Najmniejsze zaangażowanie w instrumenty udziałowe na koniec minionego roku posiadał ING DFE, niespełna 2,2%. Akcji nie znajdziemy w portfelu DFE Pocztylion Plus, którego środki zostały ulokowane na depozycie. Podobnie wyglądał portfel Generali DFE, który rozpoczął swoją działalność w ostatnich dniach grudnia 2012, z tą różnicą, że w portfelu znajdziemy obligacje skarbową.

Zarządzający, którzy zainwestowali w akcje postawili na debiutujący w minionym roku na GPW, Alior Bank. Łączna wartość inwestycji wyniosła ponad 133 tys. zł, a znalazła się ona w portfelach DFE PZU, Metlife Amplico Plus DFE oraz Nordea DFE. Ponad 128 tys. zł warte były akcje Ergis-Eurofilms SA, w które zainwestował PZU DFE. Nieco niższe środki zostały ulokowane w akcjach PGNiG oraz KGHM, w które zainwestowały odpowiednio 3 i 4 fundusze po ponad 127 tys. zł oraz 125 tys. zł. W przypadku części dłużnej portfeli DFE, tylko w 2 funduszach, na koniec 2012 roku znajdowały się obligacje korporacyjne, Nordea DFE oraz Metlife Amplico DFE. Przy czym pierwszy z nich posiadał obligacje GPW, Getin Noble Banku oraz Kruka, a drugi jedynie obligacje spółki Kofola z branży spożywczej.

Krótka historia dobrowolnych funduszy ukazuje różnorodność realizowanej polityki inwestycyjnej przez zarządzających. Ich polityka jest daleka od tej, którą podążają fundusze emerytalne. Również same wyniki są na razie bardzo rozbieżne. W samym IV kwartale 2012 roku stopy zwrotu wahały się w przedziale od 0,8% do +17,4%.
Autor analizy: Anna Księżak, młodszy analityk Analiz Online
(AM, źródło: Analiz Online)

 

KNF: Będzie zmiana wiceprzewodniczących

Wkrótce dojdzie do zmiany zastępców przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego – wynika z informacji uzyskanych przez „Dziennik Gazetę Prawną”.

...


czytaj dalej

Personalia: Krzysztof Kudelski dołączył do Grupy MAK

Do zespołu MAK Investments (Grupa MAK) dołączył były prezes Warty Krzysztof Kudelski, który w strukturach brokera będzie odpowiedzialny za obszary...


czytaj dalej

Brokerslink: Rezygnacja dyrektor generalnej

Brokerslink podał oficjalnie, że Jacqueline Legrand zrezygnowała ze stanowiska dyrektora generalnego z dniem 6 grudnia 2018 r.

Po 6 latach pracy...


czytaj dalej

Revolut: Licencja bankowa na Litwie

Revolut, start-up z branży technologii finansowej uzyskał wobec zbliżającego się Brexitu europejską licencję bankową i planuje uruchomienie...


czytaj dalej

Rynek ubezpieczeń: Słabnie tempo wzrostu sprzedaży OC

Choć segment obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych utrzymuje się w trendzie wzrostowym, tempo tego wzrostu słabnie z kwartału na kwartał....


czytaj dalej

Ergo Hestia: Różnorodność tematem najnowszego raportu społecznego

„Troska 2017” – taki tytuł nosi najnowszy raport społeczny Ergo Hestii. Jego tematem przewodnim jest jedna z najważniejszych współczesnych...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa
tel. (22) 628 26 31

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Kursy on-line
Zamów newsletter
Facebook