Reklama

Ubezpieczenia osobowe: Concordia o szkolnym NNW
poniedziałek, 25 sierpnia 2014 08:30

Ze statystyk Biura Rzecznika Ubezpieczonych wynika, że 8 na 10 uczniów korzysta ze szkolnego NNW. Concordia szacuje, że w minionym roku szkolnym ochroną w ramach takiej polisy było objętych ok. 3,5 mln dzieci.

W większości towarzystw funkcjonują dwa warianty szkolnego NNW: podstawowy i rozszerzony. Pierwszy zapewnia dosyć szeroką ochronę. Poza najbardziej tragicznym scenariuszem odszkodowanie wypłacane jest w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu, zapadnięcia w śpiączkę, a nawet w przypadku leczenia i hospitalizacji po pogryzieniu przez psa. – Pełny zakres ubezpieczenia obowiązuje w szkole, w drodze z domu do szkoły, w drodze ze szkoły do domu oraz poza szkołą w życiu prywatnym (24h/dobę), w Polsce i za granicą. Ograniczony zakres to ochrona w szkole, w drodze z domu do szkoły oraz w drodze ze szkoły do domu – wyjaśnia Daria Gorajska z Concordii Ubezpieczenia. – Dodatkowe klauzule w podstawowej wersji ubezpieczenia obejmują także pokrycie kosztów odtworzenia materiałów dydaktycznych czy opłat za korepetycje, jeśli ubezpieczony przebywał w szpitalu 7 i więcej dni – dodaje. Warianty dodatkowe obejmują poważne zachorowania czy wypłaty za pobyt w szpitalu wskutek nieszczęśliwego wypadku.

Polisa „szkolna”, to często nawet „przedszkolna” czy „żłobkowa”. Mogą nią bowiem, już od najmłodszych lat, zostać objęte dzieci w ośrodkach edukacyjno-opiekuńczych. Jest ona oczywiście dostępna w szkołach podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, średnich, zespołach szkół, a nawet na studiach. Ubezpieczenie obejmuje też dzieci w placówkach wychowawczych czy szkołach sportowych – choć w tych ostatnich składka, ze względu na większą urazowość, jest nieco wyższa. Ubezpieczenie jest możliwe dla grupy minimum 5 osób.

- W pakiecie z grupowym ubezpieczeniem nieszczęśliwych wypadków dzieci kupowane jest często ubezpieczenie majątku szkoły czy OC nauczycieli. Nauczyciele mogą być objęci ochroną w ramach ubezpieczenia NNW już za 1 zł, jeżeli szkodowość placówki nie przekracza 50%. Innowacją ostatnich lat są indywidualne polisy ochrony prawnej nauczycieli – przydatne m.in. w zakresie postępowań dyscyplinarnych i administracyjnych związanych z wykonywanym zawodem czy w przypadkach dochodzenia własnych roszczeń odszkodowawczych – tłumaczy Daria Gorajska.

Na jakich elementach polisy często oszczędzają szkoły? Według Concordii najczęściej może chodzić o niższe sumy ubezpieczenia (zazwyczaj jest to od 5 do 30 tys. zł ), co przekłada się na niższą wartość potencjalnie wypłacanych odszkodowań. Ubezpieczyciel radzi, aby w takich sytuacjach wybierać wartości bliższe maksymalnej możliwej kwocie, nawet jeśli przekłada się to na składkę o kilka złotych wyższą.

Concordia przypomina, że takie ubezpieczenie działa też w czasie weekendów, ferii czy wakacji, kiedy wypadków jest szczególnie dużo. Przestrzega jednak, aby dokładnie przeanalizować zakres. Może się bowiem tak zdarzyć, np. po wypadku wskutek uprawiania sportów uznanych za ekstremalne, m.in. skoków do wody, nurkowania przy użyciu specjalistycznego sprzętu, wspinaczki skałkowej, że polisa nie obowiązuje.

Z danych Systemu Informacji Oświatowej wynika, że w roku szkolnym 2012/2013 w szkołach zanotowano ponad 70 tys. wypadków (w tym 12 śmiertelnych). Wynika z tego, że szkodą zagrożony był co 68 uczeń, a więc jeden na dwie, trzy klasy. Te dane dotyczą jednak tylko wypadków, które miały miejsce w szkole.
AM, news@gu.com.pl
(źródło: Concordia)

 

Rynek ubezpieczeń: Wiener TU zamiast Gothaer TU

Po prawie siedmiu latach z polskiego rynku ubezpieczeń znika marka Gothaer. Za kilka tygodni przejęte przez Vienna Insurance Group towarzystwo...


czytaj dalej

Aviva TUnŻ: Mariusz Grendowicz przewodniczącym rady nadzorczej

Mariusz Grendowicz został powołany na przewodniczącego rady nadzorczej Aviva TUnŻ. To pierwszy niezależny członek RN firmy w Polsce, który objął...


czytaj dalej

WTW: Padły nowe rekordy inwestycji w insurtech

Inwestujący w insurtech na całym świecie w I kwartale 2019 r. wykonali największą liczbę transakcji, największą liczbę transakcji w sektorze...


czytaj dalej

Generali: Kwartał wzrostów

Pierwsze trzy miesiące obecnego roku były udane dla Generali. Grupa zanotowała wysokie wzrosty zysków i przypisu składki.

Przypis składki brutto...


czytaj dalej

PBUK: Nowela wymaga korekt

W ocenie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK), wprowadzenie ściślejszych regulacji mogących ustabilizować działalność...


czytaj dalej

Digital Care: Ponad 6 tys. uszkodzeń smartfonów w trakcie majówki

Według statystyk firmy Digital Care, liczba uszkodzeń telefonów w trakcie tegorocznego długiego weekendu majowego była o ponad 30% wyższa niż w...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook