PIU: Ponad 2,1 mln Polaków z prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym
środa, 08 listopada 2017 10:03

Z najnowszych danych Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU) wynika, że na koniec pierwszego półrocza już ponad 2,1 mln Polaków było objętych ochroną w ramach prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych. Wraz ze wzrostem liczby ubezpieczonych zwiększyła się też wartość tego segmentu.

Raport PIU podaje, że po 2 kwartałach 2017 roku ochroną w ramach prywatnych polis zdrowotnych było objętych nieco ponad 2,11 mln osób – o 26% więcej niż w analogicznym okresie 2016 r. (ok. 1,67 mln os.). Zdecydowana większość była ubezpieczona w ramach umów grupowych – 1,62 mln osób (1,36 mln przed rokiem). Dynamicznie rośnie grono posiadaczy polis indywidualnych. Na koniec czerwca liczyło ono 496 tys. osób (314 tys. os. rok wcześniej, +58% r/r).

- Na podstawie prowadzonych przez nas obserwacji rynku spodziewamy się, że zainteresowanie ubezpieczeniami grupowymi będzie dalej rosnąć, co przełoży się na jeszcze większą dynamikę wzrostu liczby ubezpieczonych. Z jednej strony zauważamy, że systematycznie powiększa się różnorodność branżowa firm, które przesyłają do nas zapytania odnośnie do rozwiązań polisowych. Z drugiej, patrząc na zestawienie liczby ubezpieczonych w ramach polis grupowych z liczbą osób pracujących w wieku produkcyjnym, widać, że posiada je zaledwie niecałe 10% z nich. Pokazuje to, jak dużo firm jeszcze nie sięgnęło po benefit pozapłacowy w postaci ubezpieczenia grupowego, co przy stale umacniającym się rynku pracownika zapewne się zmieni – komentuje Małgorzata Jackiewicz, dyrektor Sprzedaży Ubezpieczeń Zdrowotnych Saltus Ubezpieczenia.

– Rosnąca popularność polis zdrowotnych świadczy o rosnącej świadomości Polaków w kwestii ochrony zdrowia. Wiedzą, że publiczna opieka zdrowotna zawodzi, gdy potrzeba szybkiej konsultacji ze specjalistą, a wszystkie badania diagnostyczne wymagają każdorazowego skierowania od lekarza rodzinnego. Dlatego nawet jeżeli w przypadku ubezpieczenia grupowego działającego w firmie pracownik musi partycypować w części kosztów ubezpieczenia, i tak najprawdopodobniej będzie mu zależało, żeby z oferty skorzystać – mówi Dorota Bartkowska, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Zdrowotnych Compensa TU.

Ponad 300 mln zł z prywatnych polis

Przypis składki brutto z ubezpieczeń zdrowotnych wyniósł 317,2 mln zł – o ponad 50 mln zł więcej niż po I półroczu ub.r. (263,6 mln zł). Z tej kwoty 276 mln zł stanowiły wpływy z umów grupowych (226,1 mln zł przed rokiem). Polisy indywidualne wygenerowały przypis na poziomie 41,2 mln zł (37,4 mln zł).

- Z prywatnej kieszeni na opiekę zdrowotną wydajemy ponad 35 mld zł, a według niektórych raportów nawet blisko 40 mld złotych – mówi Dorota M. Fal, doradca zarządu PIU. – W Polsce brakuje systemowych rozwiązań, które ułatwiałyby efektywne zarządzanie tymi funduszami. Doświadczenia wielu krajów wskazują, że najlepszym, najbardziej skutecznym i dostępnym dla większości społeczeństwa sposobem na zarządzanie budżetem zdrowotnym są ubezpieczenia, które dodatkowo wpływają na zmniejszenie kolejek w publicznej opiece zdrowotnej – dodaje.

Zmiany w podejściu ubezpieczonych

Zdaniem ekspertki, reforma opieki zdrowotnej powinna uwzględniać wprowadzenie mechanizmów, które pozwolą ludziom brać sprawy we własne ręce i ubezpieczać się prywatnie. Tym bardziej, że jak twierdzi Małgorzata Jackiewicz, zmienia się podejście ubezpieczonych. – Do tej pory traktowali oni polisę przede wszystkim jako uzupełnienie świadczeń NFZ. Korzystali z niej kiedy okazywało się, że kolejka do specjalisty bądź badania w ramach publicznej pomocy jest za długa i musieliby czekać kilka miesięcy na wolny termin. Zauważyliśmy jednak, że nastąpiła zmiana tendencji. Osoby posiadające dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne coraz częściej w ogóle rezygnują z usług NFZ w ramach opieki doraźnej i ambulatoryjnej. Potwierdzają to gromadzone przez nas dane. Najczęściej realizowanymi świadczeniami są wizyty u internisty, ginekologa czy pediatry, czyli lekarzy pierwszego kontaktu. Powyższe trendy pozwalają sądzić, że systematyczny wzrost liczby ubezpieczonych na pewno się utrzyma, a powinien wręcz nabrać jeszcze większej dynamiki – wskazuje Małgorzata Jackiewicz.

Dynamicznie rosnąca popularność prywatnych świadczeń medycznych przekłada się też na rozwój niepublicznych placówek zdrowotnych. Dlatego firmy ubezpieczeniowe są w stanie oferować dostęp do bardzo dużej liczby placówek na terenie całego kraju. Dzięki temu klient coraz rzadziej przywiązuje wagę do liczby przychodni, a znacznie częściej sprawdza, czy znajdują się one blisko ważnych dla niego miejsc – domu, biura, przedszkola lub szkoły jego dzieci. Problemu z dostępem do placówek medycznych objętych ubezpieczeniem, nie mają już także osoby mieszkające poza dużymi miastami. Ubezpieczyciele coraz częściej współpracę z ogólnopolskimi lub regionalnymi sieciami przychodni uzupełnią również samodzielnymi gabinetami lekarskimi.

- Analizując listę przychodni i gabinetów lekarskich, warto brać pod uwagę indywidualne potrzeby związane z codziennym rytmem życia. Jeśli ktoś wykonuje pracę związaną z częstymi podróżami, to powinien sprawdzić, czy w ramach ubezpieczenia będzie miał dostęp do prywatnych placówek medycznych znajdujących się na terenie całego kraju. A jeżeli ktoś nie ma samochodu, a codzienne obowiązki sprawiają, że porusza się w obrębie tylko jednej dzielnicy, to warto sprawdzić, czy ubezpieczyciel współpracuje z placówkami w danym rejonie miasta lub daje możliwość refundacji – podpowiada Dorota Bartkowska.

Komentarz do raportu:

http://informacje.havaspr.pl/clients/3173/attachment/1194550

Artur Makowiecki

news@gu.com.pl

 

TUW PZUW: Jakub Papuga nowym członkiem zarządu

W skład władz Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych Polskiego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych (TUW PZUW) wejdzie nowa osoba. Od 1 lutego funkcję...


czytaj dalej

Pramerica Życie: Borys Kowalski nowym członkiem zarządu

Rada nadzorcza Pramerica Życie powołała w skład zarządu Borysa Kowalskiego. Nowy członek władz towarzystwa będzie odpowiedzialny za Pion...


czytaj dalej

Turcja: Talanx przejmuje Liberty Sigorta

23 stycznia Talanx poinformował o zawarciu porozumienia w sprawie nabycia 99,4% udziałów w Liberty Sigorta A.S., tureckim oddziale amerykańskiej...


czytaj dalej

Hippo: Inwestorzy finansują ekspansję insurtecha

Kalifornijska firma z sektora insurtech Hippo pozyskała 25 mln dol. z emisji Serii B od Comcast Ventures i Fifth Wall oraz innych inwestorów.

...


czytaj dalej

rankomat.pl: Stabilizacja cen OC

Ceny OC pomiędzy 2015 a 2016 rokiem wzrosły o 45%. Pomiędzy 2016 a 2017 tempo wzrostu było już niższe (24%). W ostatnim kwartale minionego roku...


czytaj dalej

Kasia Moś i The Chance będą nadal reklamować Link4

Powstaną kolejne muzyczne reklamy z udziałem Kasi Moś i zespołu The Chance. Link4 przedłużył kontrakt reklamowy z artystkami, które obecnie można...


czytaj dalej

Sprzedaż 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa
tel. (22) 628 26 31

email redakcja@gu.com.pl

Partnerzy