KNF: Ruszył program na rzecz wsparcia rozwoju FinTechów
poniedziałek, 08 stycznia 2018 09:45

5 stycznia został uruchomiony program Innovation Hub na rzecz wspierania rozwoju innowacji finansowych (FinTech). W ramach przedsięwzięcia Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) będzie prowadziła dialog z podmiotami sektora FinTech, udzielając im odpowiedzi na pytania dotyczące obszaru prawno-regulacyjnego.

Program będzie skierowany do dwóch grup podmiotów sektora FinTech. Pierwszą z nich stanowić będą te, które planują rozpoczęcie działalności w ramach części rynku finansowego objętej nadzorem KNF (m.in. start-upy) i posiadają innowacyjny produkt/usługę finansową opartą na nowoczesnych technologiach informatycznych (IT). Drugą grupę stanowić będą podmioty nadzorowane przez Komisję, planujące wdrożyć innowacyjny produkt/usługę finansową opartą na IT.

W ramach Innovation Hub podmiot pytający może uzyskać wsparcie ze strony UKNF w identyfikacji właściwych przepisów prawa, regulacji i stanowisk nadzorczych mających zastosowanie do danego podmiotu, modelu biznesowego, oferowanego produktu lub usługi finansowej, oraz informacje o zasadach działania nadzoru, trybie uzyskania zezwolenia na prowadzenie określonego rodzaju działalności oraz dokumentach i wytycznych dostępnych na stronie internetowej KNF. Program nie obejmuje wsparcia w przygotowaniu wniosku licencyjnego.

Podmioty zainteresowane uzyskaniem licencji otrzymają w ramach Innovation Hub informacje o wymogach prawno-regulacyjnych i właściwej komórce licencyjnej UKNF, do której należy złożyć wniosek o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie określonej działalności. Uczestnictwo w programie nie będzie zobowiązywało do późniejszego złożenia wniosku licencyjnego.

Podmioty, które chcą zgłosić się do udziału w Innovation Hub i skierować zapytanie muszą wypełnić formularz kontaktowy udostępniony na stronie internetowej KNF. Zgłoszone zapytanie będzie podlegać ocenie UKNF z wykorzystaniem określonych kryteriów uczestnictwa w Innovation Hub, takich jak:

  • Innowacyjny charakter rozwiązania – nadzór będzie oceniał, czy proponowane rozwiązanie różni się od istniejących rozwiązań na rynku polskim i może być postrzegane jako innowacyjne.
  • Wstępna analiza otoczenia regulacyjno-prawnego – nadzór będzie oceniał, czy podmiot dokonał wstępnej oceny, w jaki sposób proponowane przez niego rozwiązanie wpisuje się w istniejące regulacje i przepisy prawa.
  • Realna potrzeba wsparcia (brak pewności prawnej) – nadzór będzie oceniał, czy innowacyjne rozwiązanie rzeczywiście nie wpisuje się jasno w istniejące regulacje i przepisy prawa, co implikuje potrzebę udzielenia wsparcia ze strony UKNF.

W zależności od charakteru i złożoności zapytania Urząd będzie mógł odpowiedzieć podmiotowi mailowo, telefonicznie lub zaprosić na spotkanie w siedzibie nadzoru w celu szczegółowego wyjaśnienia wskazywanej kwestii.

Szczegółowe zasady udziału w Innovation Hub zostały określone w regulaminie.
(AM, źródło: KNF)

 

Pramerica Życie: Borys Kowalski nowym członkiem zarządu

Rada nadzorcza Pramerica Życie powołała w skład zarządu Borysa Kowalskiego. Nowy członek władz towarzystwa będzie odpowiedzialny za Pion...


czytaj dalej

Marsh: Pięć rynków pod nadzorem Artura Grześkowiaka

Grupa Marsh utworzyła w regionie Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej nowy subregion Północny, z polską spółką na czele. Artur Grześkowiak,...


czytaj dalej

Niemcy: Z Generali do Zurich

Carsten Schildknecht 2 lutego obejmie stanowisko dyrektora generalnego Zurich w Niemczech, przejmując je po Marcusie Nagelu, który zdecydował się...


czytaj dalej

VIG: Fuzja w państwach bałtyckich

Łotewski nadzór zaakceptował fuzję dwóch spółek zależnych VIG – InterRisk Vienna Insurance Group AAS i BTA Baltic Insurance Company AAS – pod...


czytaj dalej

Polska: Atak orkanu Fryderyka

18 stycznia nad Polskę nadciągnął orkan Fryderyka. Żywioł wyrządził sporo zniszczeń, ale są one dość szybko usuwane. Silne wiatry będą występować...


czytaj dalej

Rynek ubezpieczeń: Wysoka jakość polskich D&O

Według szacunków ekspertów rynek ubezpieczeń D&O (Directors and Officers Liability Insurance) rośnie w Polsce w tempie nawet 10% rocznie. Na plus...


czytaj dalej

Sprzedaż 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa
tel. (22) 628 26 31

email redakcja@gu.com.pl

Partnerzy