Reklama

KNF: Ruszył program na rzecz wsparcia rozwoju FinTechów
poniedziałek, 08 stycznia 2018 09:45

5 stycznia został uruchomiony program Innovation Hub na rzecz wspierania rozwoju innowacji finansowych (FinTech). W ramach przedsięwzięcia Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) będzie prowadziła dialog z podmiotami sektora FinTech, udzielając im odpowiedzi na pytania dotyczące obszaru prawno-regulacyjnego.

Program będzie skierowany do dwóch grup podmiotów sektora FinTech. Pierwszą z nich stanowić będą te, które planują rozpoczęcie działalności w ramach części rynku finansowego objętej nadzorem KNF (m.in. start-upy) i posiadają innowacyjny produkt/usługę finansową opartą na nowoczesnych technologiach informatycznych (IT). Drugą grupę stanowić będą podmioty nadzorowane przez Komisję, planujące wdrożyć innowacyjny produkt/usługę finansową opartą na IT.

W ramach Innovation Hub podmiot pytający może uzyskać wsparcie ze strony UKNF w identyfikacji właściwych przepisów prawa, regulacji i stanowisk nadzorczych mających zastosowanie do danego podmiotu, modelu biznesowego, oferowanego produktu lub usługi finansowej, oraz informacje o zasadach działania nadzoru, trybie uzyskania zezwolenia na prowadzenie określonego rodzaju działalności oraz dokumentach i wytycznych dostępnych na stronie internetowej KNF. Program nie obejmuje wsparcia w przygotowaniu wniosku licencyjnego.

Podmioty zainteresowane uzyskaniem licencji otrzymają w ramach Innovation Hub informacje o wymogach prawno-regulacyjnych i właściwej komórce licencyjnej UKNF, do której należy złożyć wniosek o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie określonej działalności. Uczestnictwo w programie nie będzie zobowiązywało do późniejszego złożenia wniosku licencyjnego.

Podmioty, które chcą zgłosić się do udziału w Innovation Hub i skierować zapytanie muszą wypełnić formularz kontaktowy udostępniony na stronie internetowej KNF. Zgłoszone zapytanie będzie podlegać ocenie UKNF z wykorzystaniem określonych kryteriów uczestnictwa w Innovation Hub, takich jak:

  • Innowacyjny charakter rozwiązania – nadzór będzie oceniał, czy proponowane rozwiązanie różni się od istniejących rozwiązań na rynku polskim i może być postrzegane jako innowacyjne.
  • Wstępna analiza otoczenia regulacyjno-prawnego – nadzór będzie oceniał, czy podmiot dokonał wstępnej oceny, w jaki sposób proponowane przez niego rozwiązanie wpisuje się w istniejące regulacje i przepisy prawa.
  • Realna potrzeba wsparcia (brak pewności prawnej) – nadzór będzie oceniał, czy innowacyjne rozwiązanie rzeczywiście nie wpisuje się jasno w istniejące regulacje i przepisy prawa, co implikuje potrzebę udzielenia wsparcia ze strony UKNF.

W zależności od charakteru i złożoności zapytania Urząd będzie mógł odpowiedzieć podmiotowi mailowo, telefonicznie lub zaprosić na spotkanie w siedzibie nadzoru w celu szczegółowego wyjaśnienia wskazywanej kwestii.

Szczegółowe zasady udziału w Innovation Hub zostały określone w regulaminie.
(AM, źródło: KNF)

 

Z PZU do zarządu Alior Banku

17 października Katarzyna Sułkowska złożyła rezygnację z funkcji prezesa zarządu Alior Banku. Rada nadzorcza spółki przyjęła rezygnację i z tym...


czytaj dalej

MAK Ubezpieczenia: Robert Grabowski nowym członkiem zarządu

Robert Grabowski, dotychczasowy dyrektor Biura Ubezpieczeń na Życie i Osobowych MAK Ubezpieczenia, został członkiem zarządu firmy brokerskiej....


czytaj dalej

Coface: Aktualizacja ocen ryzyka krajów i sektorów

Coface zaktualizował oceny ryzyka krajów i sektorów na świecie po trzecim kwartale obecnego roku. Ubezpieczyciel podniósł swoje oceny dla...


czytaj dalej

Brokerslink: Narzędzia dla niezależnych brokerów

Brokerslink, globalna organizacja brokerska, ogłosiła uruchomienie dwóch nowych, innowacyjnych rozwiązań technologicznych, przeznaczonych do...


czytaj dalej

UFG: Brak OC zwiększa ryzyko spowodowania wypadku

Z najnowszej analizy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) wynika, że nieubezpieczeni i nieznani sprawcy wypadków zabijają co roku na...


czytaj dalej

D.A.S.: Ochrona prawna w formie benefitu pracowniczego

D.A.S. jest pierwszym ubezpieczycielem w Polsce, który zaoferował polisę ochrony prawnej (OP) przygotowanej w formie benefitu pracowniczego...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa
tel. (22) 628 26 31

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Kursy on-line
Zamów newsletter
Facebook