Reklama

Rynek ubezpieczeń: Zakłady komentują zmiany terminów IDD
poniedziałek, 19 lutego 2018 09:47

14 lutego Rada UE podjęła decyzję o przesunięciu terminu transpozycji i stosowania przepisów dyrektywy 2016/97 o dystrybucji ubezpieczeń (IDD) odpowiednio na 1 lipca i 1 października. Zdaniem polskich ubezpieczycieli, opóźnienie pozwoli branży na lepsze przygotowanie się do spełnienia wymogów stawianych przez nowe regulacje, zwłaszcza w obszarze współpracy z dystrybutorami ubezpieczeń.

Konrad Zakrzewski, dyrektor pionu dystrybucji AXA Życie.
- Decyzję Rady UE o przesunięciu terminu transpozycji i stosowania dyrektywy 2016/97 oceniam pozytywnie. Sądzę, że zdano sobie sprawę, jak ogromną zmianę w praktyce funkcjonowania rynku wnosi ta dyrektywa. Dostosowanie zakładów ubezpieczeń, a w szczególności setek tysięcy osób pracujących w tym sektorze w całej Europie jest gigantycznym wyzwaniem we wszelkich aspektach funkcjonowania ubezpieczycieli. Konieczne jest dostosowanie i wymiana lub aneksowanie wszystkich umów dystrybucyjnych, dostosowanie szkoleń, produktów, systemów informatycznych itd. To są ogromne koszty i wysiłek logistyczny. Dodatkowe kilka miesięcy na pewno pomogą w dostosowaniu się do nowych regulacji.

Agnieszka Rudnicka, szef projektu wdrożenia postanowień ustawy w spółkach UNIQA Polska, kierownik Działu Ubezpieczeń Indywidualnych w Departamencie Ubezpieczeń Życiowych UNIQA.
- Przesunięcie daty stosowania IDD, bez względu na stopień przygotowania zakładów ubezpieczeń to bardzo dobry pomysł. Dodatkowe pół roku pozwoli bowiem na odpowiednie przygotowanie sieci dystrybucji do nowego modelu współpracy i pracy z klientem. Technologicznie branża jest przygotowana, projekty wdrożeniowe są w fazie ostatnich testów, ale praca z dystrybutorami wymaga racjonalnego podejścia i czasu na zrozumienie i zastosowanie w praktyce wypracowanych rozwiązań. Dzięki przesunięciu daty wejścia w życie przepisów ustawy będzie na to odpowiedni czas. Dodatkowo okres ten można wykorzystać na wypracowanie przez branżę ubezpieczeniową wspólnych standardów, na co, ze względu na relatywnie późne opublikowanie ostatecznego tekstu ustawy, zabrakło czasu. Stworzy to szansę na lepsze przygotowanie i z całą pewnością zyskają na tym klienci.

Adam Malinowski, członek zarządu Generali:
- Przeniesienie terminu stosowania IDD nie ma dużego wpływu na Generali. Analizę potencjalnych zmian i dostosowania procedur zakończyliśmy w listopadzie. Następnie przygotowywane były zmiany w systemie przez IT. Z naszego punktu widzenia jesteśmy gotowi na IDD w 100%. Oczywiście dla części graczy i też dla naszych partnerów ta zmiana może być korzystna. Dzięki zmianie terminu skorzystamy w przypadku Proama. 1.04 zostanie wdrożony nowy systemu Proagent+. Dzięki zmianie terminu IDD zostanie wdrożone w pełni od razu w nowym systemie sprzedażowym.

Ostatnie dwa miesiące nasza uwaga jest skupiona już na wdrożeniu Dyrektywy RODO, która też wprowadza niebanalne zmiany oraz stawia poważne wyzwania szczególnie przed zespołami IT i naszym Departamentem Prawnym.

Jako Generali Polska, jesteśmy częścią dużej międzynarodowej grupy, dlatego już od początku 2017 raportowaliśmy status prac nad wdrożeniem Dyrektywy IDD do Centrali i dzieliliśmy się najlepszymi praktykami z zespołami z całej Europy Środkowo-Wschodniej. Stąd też wiemy, że jesteśmy naprawdę dobrze przygotowani do wdrożenia ustawy o dystrybucji.


Maciej Krzysztoszek, rzecznik prasowy Link4.
- W naszej ocenie to przesunięcie w czasie jest zbieżne z interesami całego sektora. Po pierwsze, zyskają na tym zakłady ubezpieczeń, które nie do końca zdążyły z przygotowaniem się do wejścia w życie nowych przepisów. Po drugie, zyskają także te firmy, które są przygotowane do IDD, ponieważ będą mogły już teraz krok po kroku zacząć implementować zmiany. W tej sytuacji zmiana terminu na drugą połowę roku z korzyścią wpłynie na proces dostosowania się branży ubezpieczeniowej do nowych regulacji.

W Polsce regulacje dotyczące dystrybucji ubezpieczeń uwzględniające nową datę stosowania już obowiązują. 12 lutego prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 26 stycznia 2018 r. o zmianie ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. 14 lutego nowela została opublikowana w Dzienniku Ustaw, a dzień później weszła w życie.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

 

KNF: Będzie zmiana wiceprzewodniczących

Wkrótce dojdzie do zmiany zastępców przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego – wynika z informacji uzyskanych przez „Dziennik Gazetę Prawną”.

...


czytaj dalej

Personalia: Krzysztof Kudelski dołączył do Grupy MAK

Do zespołu MAK Investments (Grupa MAK) dołączył były prezes Warty Krzysztof Kudelski, który w strukturach brokera będzie odpowiedzialny za obszary...


czytaj dalej

Brokerslink: Rezygnacja dyrektor generalnej

Brokerslink podał oficjalnie, że Jacqueline Legrand zrezygnowała ze stanowiska dyrektora generalnego z dniem 6 grudnia 2018 r.

Po 6 latach pracy...


czytaj dalej

Revolut: Licencja bankowa na Litwie

Revolut, start-up z branży technologii finansowej uzyskał wobec zbliżającego się Brexitu europejską licencję bankową i planuje uruchomienie...


czytaj dalej

Rynek ubezpieczeń: Słabnie tempo wzrostu sprzedaży OC

Choć segment obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych utrzymuje się w trendzie wzrostowym, tempo tego wzrostu słabnie z kwartału na kwartał....


czytaj dalej

Ergo Hestia: Różnorodność tematem najnowszego raportu społecznego

„Troska 2017” – taki tytuł nosi najnowszy raport społeczny Ergo Hestii. Jego tematem przewodnim jest jedna z najważniejszych współczesnych...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa
tel. (22) 628 26 31

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Kursy on-line
Zamów newsletter
Facebook