Reklama

Chiny: Plan ratunkowy Anbang
wtorek, 31 lipca 2018 08:29

Chińska Anbang Insurance Group Co. Ltd. szuka możliwości pozbycia się swoich zagranicznych nieruchomości wartych ok. 10 mld dol., aby podbudować swój bilans w ramach wspieranego przez rząd planu ratunkowego.

Prawdopodobne jest, że wyprzedaż rozpocznie się w przeciągu miesiąca – dowiedział się portal Insurance Journal od trzech osób zorientowanych w sprawie, które chcą zachować anonimowość. Według nich nowojorski hotel Waldorf Astoria, kupiony w 2014 r. za 1,95 mld dol., nie znajduje się na liście obiektów wytypowanych do sprzedaży. Obecnie hotel jest zamknięty z powodu remontu.

Do sprzedaży dochodzi, ponieważ nasiliło się zainteresowanie rządu zadłużonymi firmami inwestującymi za granicą. Niektóre chińskie konglomeraty, takie jak HNA Group Co Ltd i Dalian Wanda Group Co Ltd, ostatnio sprzedawały zagraniczne nieruchomości, aby spłacić długi.

Ogromna firma ubezpieczeniowa Anbang zaliczała się do grona najaktywniejszych pod względem akwizycji, zawierając w ostatnich latach transakcje na ponad 30 mld dol. Jednak w lutym 2018 r. rząd ogłosił przejęcie kontroli nad ubezpieczycielem na okres co najmniej roku, oskarżając kierownictwo o działalność niezgodną z prawem, stwarzającą zagrożenie dla firmy.

Były prezes Wu Xiaohui, odpowiedzialny za ten szał zagranicznych zakupów, został w maju br. skazany na 18 lat więzienia za oszustwa i defraudacje. Wniósł apelację.

Bankowcy i analitycy od tej pory spodziewają się, że Anbang przejdzie restrukturyzację, w ramach której pozbędzie się aktywów, zanim rząd znajdzie inwestorów chętnych na reprywatyzację. Tymczasem do chwili obecnej ani rozmiar, ani ramy czasowe takiej wyprzedaży nie zostały podane do wiadomości.

Anbang przekazał agencji Reuters oświadczenie, w którym stwierdza, że dokonuje przeglądu swoich aktywów zagranicznych, natomiast nie zamierza komentować rynkowych spekulacji. „Dokonanie przeglądu jest przedsięwzięciem skomplikowanym i ma charakter całościowy. Obecnie nie posiadamy planu optymalizacji określonych aktywów ani konkretnych terminów” napisano, dodając, że firma dysponuje „wystarczającymi przepływami pieniężnymi”.

China International Capital Corp Ltd (CICC) oraz UBS Group AG zostały wyznaczone na doradców przy sprzedaży inwestycji w kraju i za granicą. Informatorzy uważają, że prawdopodobnie podmioty te włączą inne banki w poszukiwanie nabywców. CICC i UBS odmówiły komentarza.

Portfel inwestycji zagranicznych Anbang obejmuje nieruchomości Strategic Hotels & Resorts – kupione za 6,5 mld dol. w 2016 r. – takie jak Four Seasons Washington i JW Marriott Essex House Hotel w Nowym Jorku.

Według danych Thomson Reuters i doniesień medialnych do ubezpieczyciela należą również Four Seasons Hotel w Moskwie oraz biurowce Bentall Centre w Vancouver i 70 York St w Toronto. Oprócz nieruchomości Anbang dokonał za granicą zakupów firm ubezpieczeniowych w Belgii, Holandii i Korei Płd.
AC

 

TU Zdrowie: KNF zatwierdziła nominację Aleksandra Rody

12 lutego Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie Aleksandra Rody na stanowisko prezesa zarządu TU Zdrowie.

...


czytaj dalej

KUKE: Marcin Jedliński nowym rzecznikiem prasowym

Od lutego Marcin Jedliński pracuje jako rzecznik prasowy i dyrektor Biura Komunikacji Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) – podał...


czytaj dalej

Clyde & Co: Dostęp do innowacji motywem fuzji i przejęć

W globalnym sektorze ubezpieczeniowym w 2018 r. liczba fuzji i przejęć wzrosła o 9% wskutek starań ubezpieczycieli o uzyskanie większego dostępu...


czytaj dalej

Japonia: Rozważane obowiązkowe ubezpieczenie rowerzystów

Powołana przez rząd komisja ekspercka rozpoczęła dyskusję o tym, jaki charakter powinna mieć rekompensata za szkody związane z wypadkiem...


czytaj dalej

Rynek ubezpieczeń: Jedno potknięcie nie zmienia całości obrazu

Przez ostatnich kilka lat sektor ubezpieczycieli solidnie zapracował na opinię skutecznego lobbysty parlamentarnego. I choć przebieg niedawnej...


czytaj dalej

Rynek ubezpieczeń: Generali większościowym udziałowcem Bezpieczny.pl

Generali Polska nabyło 51% udziałów spółki Bezpieczny.pl – firmy technologicznej zajmującej się internetową sprzedażą ubezpieczeń, właściciela...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa
tel. (22) 628 26 31

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Kursy on-line
Zamów newsletter
Facebook