Reklama

Chiny: Plan ratunkowy Anbang
wtorek, 31 lipca 2018 08:29

Chińska Anbang Insurance Group Co. Ltd. szuka możliwości pozbycia się swoich zagranicznych nieruchomości wartych ok. 10 mld dol., aby podbudować swój bilans w ramach wspieranego przez rząd planu ratunkowego.

Prawdopodobne jest, że wyprzedaż rozpocznie się w przeciągu miesiąca – dowiedział się portal Insurance Journal od trzech osób zorientowanych w sprawie, które chcą zachować anonimowość. Według nich nowojorski hotel Waldorf Astoria, kupiony w 2014 r. za 1,95 mld dol., nie znajduje się na liście obiektów wytypowanych do sprzedaży. Obecnie hotel jest zamknięty z powodu remontu.

Do sprzedaży dochodzi, ponieważ nasiliło się zainteresowanie rządu zadłużonymi firmami inwestującymi za granicą. Niektóre chińskie konglomeraty, takie jak HNA Group Co Ltd i Dalian Wanda Group Co Ltd, ostatnio sprzedawały zagraniczne nieruchomości, aby spłacić długi.

Ogromna firma ubezpieczeniowa Anbang zaliczała się do grona najaktywniejszych pod względem akwizycji, zawierając w ostatnich latach transakcje na ponad 30 mld dol. Jednak w lutym 2018 r. rząd ogłosił przejęcie kontroli nad ubezpieczycielem na okres co najmniej roku, oskarżając kierownictwo o działalność niezgodną z prawem, stwarzającą zagrożenie dla firmy.

Były prezes Wu Xiaohui, odpowiedzialny za ten szał zagranicznych zakupów, został w maju br. skazany na 18 lat więzienia za oszustwa i defraudacje. Wniósł apelację.

Bankowcy i analitycy od tej pory spodziewają się, że Anbang przejdzie restrukturyzację, w ramach której pozbędzie się aktywów, zanim rząd znajdzie inwestorów chętnych na reprywatyzację. Tymczasem do chwili obecnej ani rozmiar, ani ramy czasowe takiej wyprzedaży nie zostały podane do wiadomości.

Anbang przekazał agencji Reuters oświadczenie, w którym stwierdza, że dokonuje przeglądu swoich aktywów zagranicznych, natomiast nie zamierza komentować rynkowych spekulacji. „Dokonanie przeglądu jest przedsięwzięciem skomplikowanym i ma charakter całościowy. Obecnie nie posiadamy planu optymalizacji określonych aktywów ani konkretnych terminów” napisano, dodając, że firma dysponuje „wystarczającymi przepływami pieniężnymi”.

China International Capital Corp Ltd (CICC) oraz UBS Group AG zostały wyznaczone na doradców przy sprzedaży inwestycji w kraju i za granicą. Informatorzy uważają, że prawdopodobnie podmioty te włączą inne banki w poszukiwanie nabywców. CICC i UBS odmówiły komentarza.

Portfel inwestycji zagranicznych Anbang obejmuje nieruchomości Strategic Hotels & Resorts – kupione za 6,5 mld dol. w 2016 r. – takie jak Four Seasons Washington i JW Marriott Essex House Hotel w Nowym Jorku.

Według danych Thomson Reuters i doniesień medialnych do ubezpieczyciela należą również Four Seasons Hotel w Moskwie oraz biurowce Bentall Centre w Vancouver i 70 York St w Toronto. Oprócz nieruchomości Anbang dokonał za granicą zakupów firm ubezpieczeniowych w Belgii, Holandii i Korei Płd.
AC

 

Allianz: Grzegorz Krawiec w zarządzie, Krzysztof Szypuła odchodzi

W dniu 31 sierpnia br. planowana jest zmiana w zarządzie spółek ubezpieczeniowych TUiR Allianz Polska i TU Allianz Życie Polska S.A.

Na członka...


czytaj dalej

Personalia: Bartosz Grześkowiak wzmocni Grupę MAK

31 lipca Bartosz Grześkowiak, dyrektor zarządzający TUiR Warta, złożył rezygnację ze sprawowanej funkcji. Swoją karierę będzie kontynuować w...


czytaj dalej

Ubezpieczenia przemysłowe kłopotem Talanx

Grupa Talanx w I poł. 2018 r. kontynuowała dobrą passę rentowności, zarabiając w tym okresie już ponad połowę docelowego wyniku rocznego. Składka...


czytaj dalej

Marsh: Ceny ubezpieczeń dla firm rosną

Ceny ubezpieczeń dla podmiotów działalności gospodarczej wzrosły w II kw. 2018 r., który okazał się trzecim z rzędu kwartałem wzrostu cen tej...


czytaj dalej

Sztuczna inteligencja made in Poland

Krakowska spółka Inssue Technologies we współpracy z Fideltronik oraz Microsoft Polska realizuje pierwsze w Polsce rozwiązanie tworzące...


czytaj dalej

Podcast: Świat bez szkód

Gościem 28. odcinka podcastu ubezpieczeniowego „Rozmowy bez asekuracji” jest Radosław Bartosik z firmy Mentax, specjalizującej się likwidacji...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa
tel. (22) 628 26 31

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Kursy on-line
Zamów newsletter
Facebook