Reklama

Chiny: Plan ratunkowy Anbang
wtorek, 31 lipca 2018 08:29

Chińska Anbang Insurance Group Co. Ltd. szuka możliwości pozbycia się swoich zagranicznych nieruchomości wartych ok. 10 mld dol., aby podbudować swój bilans w ramach wspieranego przez rząd planu ratunkowego.

Prawdopodobne jest, że wyprzedaż rozpocznie się w przeciągu miesiąca – dowiedział się portal Insurance Journal od trzech osób zorientowanych w sprawie, które chcą zachować anonimowość. Według nich nowojorski hotel Waldorf Astoria, kupiony w 2014 r. za 1,95 mld dol., nie znajduje się na liście obiektów wytypowanych do sprzedaży. Obecnie hotel jest zamknięty z powodu remontu.

Do sprzedaży dochodzi, ponieważ nasiliło się zainteresowanie rządu zadłużonymi firmami inwestującymi za granicą. Niektóre chińskie konglomeraty, takie jak HNA Group Co Ltd i Dalian Wanda Group Co Ltd, ostatnio sprzedawały zagraniczne nieruchomości, aby spłacić długi.

Ogromna firma ubezpieczeniowa Anbang zaliczała się do grona najaktywniejszych pod względem akwizycji, zawierając w ostatnich latach transakcje na ponad 30 mld dol. Jednak w lutym 2018 r. rząd ogłosił przejęcie kontroli nad ubezpieczycielem na okres co najmniej roku, oskarżając kierownictwo o działalność niezgodną z prawem, stwarzającą zagrożenie dla firmy.

Były prezes Wu Xiaohui, odpowiedzialny za ten szał zagranicznych zakupów, został w maju br. skazany na 18 lat więzienia za oszustwa i defraudacje. Wniósł apelację.

Bankowcy i analitycy od tej pory spodziewają się, że Anbang przejdzie restrukturyzację, w ramach której pozbędzie się aktywów, zanim rząd znajdzie inwestorów chętnych na reprywatyzację. Tymczasem do chwili obecnej ani rozmiar, ani ramy czasowe takiej wyprzedaży nie zostały podane do wiadomości.

Anbang przekazał agencji Reuters oświadczenie, w którym stwierdza, że dokonuje przeglądu swoich aktywów zagranicznych, natomiast nie zamierza komentować rynkowych spekulacji. „Dokonanie przeglądu jest przedsięwzięciem skomplikowanym i ma charakter całościowy. Obecnie nie posiadamy planu optymalizacji określonych aktywów ani konkretnych terminów” napisano, dodając, że firma dysponuje „wystarczającymi przepływami pieniężnymi”.

China International Capital Corp Ltd (CICC) oraz UBS Group AG zostały wyznaczone na doradców przy sprzedaży inwestycji w kraju i za granicą. Informatorzy uważają, że prawdopodobnie podmioty te włączą inne banki w poszukiwanie nabywców. CICC i UBS odmówiły komentarza.

Portfel inwestycji zagranicznych Anbang obejmuje nieruchomości Strategic Hotels & Resorts – kupione za 6,5 mld dol. w 2016 r. – takie jak Four Seasons Washington i JW Marriott Essex House Hotel w Nowym Jorku.

Według danych Thomson Reuters i doniesień medialnych do ubezpieczyciela należą również Four Seasons Hotel w Moskwie oraz biurowce Bentall Centre w Vancouver i 70 York St w Toronto. Oprócz nieruchomości Anbang dokonał za granicą zakupów firm ubezpieczeniowych w Belgii, Holandii i Korei Płd.
AC

 

UNIQA Polska: Adam Łoziak wiceprezesem na kolejne trzy lata

Rada nadzorcza spółek UNIQA w Polsce postanowiła przedłużyć mandat Adama Łoziaka na stanowisku wiceprezesa na kolejną trzyletnią kadencję.

O...


czytaj dalej

Allianz Polska: Matthias Baltin zatwierdzony na stanowisku prezesa

11 czerwca Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie Matthiasa Florianusa Paula Baltina na stanowisko prezesa...


czytaj dalej

Aviva: Zmian personalnych ciąg dalszy

Dyrektor finansowy Avivy Tom Stoddard ustąpi ze stanowiska z końcem czerwca. Jest to drugi ruch kadrowy na najwyższych stanowiskach w tym roku, po...


czytaj dalej

Liferay: Inwestycja w UX pozwala zaoszczędzić nawet 10 mln zł rocznie

Firmy z branży ubezpieczeniowej poszukają skutecznych rozwiązań, które umożliwiają wykorzystywanie danych z systemów backendowych do tworzenia...


czytaj dalej

Insurance Forum: Branża podyskutuje o klimacie i nowej mobilności

W czwartek 13 czerwca 2019 r. zebrała się Rada Programowa Insurance Forum. Konferencja odbędzie się w październiku po raz czternasty....


czytaj dalej

CUK Ubezpieczenia: Aplikacja mobilna już dostępna

CUK Ubezpieczenia wprowadziło aplikację mobilną, dzięki której każdy klient będzie mieć ubezpieczenia w swoim smartfonie.

Aplikacja zapewnia...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook