Reklama

Atradius: Stabilna sytuacja polskiej branży motoryzacyjnej
piątek, 21 września 2018 08:29

Niepewność rynkowa związana z Brexitem, chińsko-amerykańska wojna handlowa oraz nakładane przez USA cła karne na pojazdy i części stanowią dziś największe wyzwania dla sektora motoryzacyjnego na świecie – wynika z najnowszego raportu Market Monitor przygotowanego przez Atradius. Sytuację branży w Polsce eksperci określają jako stabilną, a ogólna prognoza dotycząca ryzyka kredytowego pozostaje neutralna.

Zdaniem analityków Brexit oraz rosnący protekcjonizm należą do najważniejszych wyzwań branży na świecie, obok skutków globalnych ograniczeń emisji spalin, rozwoju sektora nowych technologii czy zmian przyzwyczajeń konsumenckich. Eksperci przewidują, że w ciągu najbliższych pięciu lat właśnie wyścig technologiczny czy też ograniczenia związane z trendem zmniejszania emisji spalin doprowadzą do globalnego wzrostu ryzyka kredytowego w tej branży. Szczególnie dotyczyć będzie to podmiotów strukturalnie słabszych, mniejszych, co z kolei z pewnością przełoży się na wzrost liczby opóźnień w płatnościach czy upadłości.

Ze względu na wysoki udział eksportu w branży motoryzacyjnej w Polsce, protekcjonizm amerykański oddziałuje negatywnie także na ten sektor w naszym kraju. Dotyczy to w szczególności przedsiębiorstw, które są dostawcami podzespołów montowanych bezpośrednio i bez dalszych modyfikacji przez producentów oryginalnych części. Jednocześnie eksperci Atradius podkreślają rolę wpływu rosnącego popytu krajowego w Polsce, który wspierany przez wzrost gospodarczy oraz poprawę nastrojów konsumenckich jest głównym czynnikiem wzrostu branży.

W 2017 r. liczba zarejestrowanych pojazdów wzrosła o 6 proc. r/r, a w okresie od stycznia do maja 2018 r. rejestracje nowych samochodów osobowych odnotowały skok o 10 proc. i 8 proc. w przypadku lekkich samochodów dostawczych. Rynek pojazdów używanych napędzany jest głównie przez import, co negatywnie wpływa na sprzedaż nowych samochodów, zaś producenci są w dużym stopniu zorientowani na eksport, o czym świadczy ponad 16% udział przemysłu motoryzacyjnego w łącznym eksporcie Polski w roku 2017 – mówi Arkadiusz Taraszkiewicz, dyrektor regionalny ds. oceny ryzyka Atradius.

Presje płacowe i wzrost cen towarów spowodowały, że od 2015 r. w polskim sektorze motoryzacyjnym znacznie spadła rentowność marż zysku. Z raportu Atradius wynika, że w kolejnych miesiącach trend ten utrzyma się, dodatkowo wzmocniony przez wysoką konkurencję, presje konsolidacyjne oraz rosnące wydatki na badania i rozwój dla pojazdów elektrycznych. Kluczowymi czynnikami, które pozwolą przedsiębiorstwom na utrzymanie marż, są efektywne rozwiązania logistyczne i informatyczne w dystrybucji oraz prawidłowe zarządzanie zasobami.

Atradius nie przewiduje znacznego wzrostu niewypłacalności w 2018 r. w Polsce, z wyjątkiem segmentu opon oraz sektora transportowego, gdzie odnotowuje się wzrost zarówno liczby braku otrzymania płatności, jak i opóźnień w regulowaniu faktur. Mimo to analitycy nie wykluczają możliwego wzrostu upadłości w najbliższych latach związanego z prognozowanym niższym eksportem do Niemiec, z powodu malejącego popytu na silniki diesla, oraz problemami w segmencie dystrybucji opon.
(AM, źródło: Havas PR)

 

UNIQA Polska: Adam Łoziak wiceprezesem na kolejne trzy lata

Rada nadzorcza spółek UNIQA w Polsce postanowiła przedłużyć mandat Adama Łoziaka na stanowisku wiceprezesa na kolejną trzyletnią kadencję.

O...


czytaj dalej

Allianz Polska: Matthias Baltin zatwierdzony na stanowisku prezesa

11 czerwca Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie Matthiasa Florianusa Paula Baltina na stanowisko prezesa...


czytaj dalej

Aviva: Zmian personalnych ciąg dalszy

Dyrektor finansowy Avivy Tom Stoddard ustąpi ze stanowiska z końcem czerwca. Jest to drugi ruch kadrowy na najwyższych stanowiskach w tym roku, po...


czytaj dalej

Liferay: Inwestycja w UX pozwala zaoszczędzić nawet 10 mln zł rocznie

Firmy z branży ubezpieczeniowej poszukają skutecznych rozwiązań, które umożliwiają wykorzystywanie danych z systemów backendowych do tworzenia...


czytaj dalej

Insurance Forum: Branża podyskutuje o klimacie i nowej mobilności

W czwartek 13 czerwca 2019 r. zebrała się Rada Programowa Insurance Forum. Konferencja odbędzie się w październiku po raz czternasty....


czytaj dalej

CUK Ubezpieczenia: Aplikacja mobilna już dostępna

CUK Ubezpieczenia wprowadziło aplikację mobilną, dzięki której każdy klient będzie mieć ubezpieczenia w swoim smartfonie.

Aplikacja zapewnia...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook