Reklama

SOKiK podtrzymał karę za wprowadzanie w błąd klientów „uefek”
czwartek, 04 października 2018 08:45

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK) utrzymał decyzję o nałożeniu ponad 770 tys. zł kary finansowej na Tax Care za niedostateczne informowanie klientów o warunkach umowy i ryzyku związanym z zakupem polis z UFK.

Rozstrzygnięcie SOKiK jest pokłosiem decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) RGD-11/2015 z 21 grudnia 2015 roku. Zapadła ona w wyniku postępowania wszczętego w wyniku licznych skarg klientów „uefek” kierowanych zarówno do firmy jak i Urzędu. Konsumenci skarżyli się, że doradcy Tax Care, przedstawiając ofertę polis z UFK różnych ubezpieczycieli, nie informowali o faktycznych cechach produktu oraz o ryzyku związanym z inwestycją, eksponując jedynie korzyści. Wskutek tych działań skarżący nabyli produkty, które nie tylko nie spełniły ich oczekiwań, ale okazały się być zupełnie inne od przedstawianych w ofercie.

Po przeprowadzeniu postępowania UOKiK stwierdził, że Tax Care wprowadzało konsumentów w błąd co do rodzaju oferowanego produktu, okresu obowiązywania umowy, wysokości i częstotliwości opłacania składki, przyszłych zysków, ryzyka i opłat związanych z produktem. Urząd nakazał zaniechania stosowania tej praktyki i nałożył na przedsiębiorcę karę pieniężną w wysokości 770 990 zł. Firma odwołała się do sądu, a ten wyrokiem z 4 września 2018 r. (sygnatura akt XVII AmA 43/16) oddalił odwołanie w całości.

Firmie przysługuje apelacja od wyroku SOKiK do Sądu Apelacyjnego w Warszawie, a w razie podtrzymania rozstrzygnięcia przez SA – skarga kasacyjna do Sądu Najwyższego.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

 

UNIQA Polska: Adam Łoziak wiceprezesem na kolejne trzy lata

Rada nadzorcza spółek UNIQA w Polsce postanowiła przedłużyć mandat Adama Łoziaka na stanowisku wiceprezesa na kolejną trzyletnią kadencję.

O...


czytaj dalej

Allianz Polska: Matthias Baltin zatwierdzony na stanowisku prezesa

11 czerwca Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie Matthiasa Florianusa Paula Baltina na stanowisko prezesa...


czytaj dalej

Aviva: Zmian personalnych ciąg dalszy

Dyrektor finansowy Avivy Tom Stoddard ustąpi ze stanowiska z końcem czerwca. Jest to drugi ruch kadrowy na najwyższych stanowiskach w tym roku, po...


czytaj dalej

Liferay: Inwestycja w UX pozwala zaoszczędzić nawet 10 mln zł rocznie

Firmy z branży ubezpieczeniowej poszukają skutecznych rozwiązań, które umożliwiają wykorzystywanie danych z systemów backendowych do tworzenia...


czytaj dalej

Insurance Forum: Branża podyskutuje o klimacie i nowej mobilności

W czwartek 13 czerwca 2019 r. zebrała się Rada Programowa Insurance Forum. Konferencja odbędzie się w październiku po raz czternasty....


czytaj dalej

CUK Ubezpieczenia: Aplikacja mobilna już dostępna

CUK Ubezpieczenia wprowadziło aplikację mobilną, dzięki której każdy klient będzie mieć ubezpieczenia w swoim smartfonie.

Aplikacja zapewnia...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook