Reklama

Świat: Reasekuracyjny puls Afryki
piątek, 05 października 2018 08:41

Menedżerowie z afrykańskich firm reasekuracyjnych i brokerskich przewidują dla swojego sektora wzrost stawek i rentowności wynikający z odbicia na rynkach i odradzania się gospodarki – podano w 3. edycji raportu o reasekuracji w Afryce.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy spodziewa się dla całego kontynentu wzrostu PKB z 2,8% w 2017 r. do 3,4% w 2018 r. – cytuje portal Intelligent Insurer. Przyspieszenie wzrostu jest skutkiem wzrostu globalnego, wyższych cen towarów i lepszego dostępu do rynków kapitałowych. W 2017 r. suma składek reasekuracyjnych w Afryce wzrosła do 7,5 mld dol. z 6,8 mld dol. w 2016 r., do czego przyczyniło się także wzmocnienie kursów głównych walut do dolara.

Zdaniem ankietowanych menedżerów należy się spodziewać, że obfitość bogactw naturalnych, stały wzrost populacji, rosnące bogactwo i nadal niezaspokojone potrzeby inwestycji infrastrukturalnych, a także cyfryzacja będą napędzać wzrost aktywów i penetrację ubezpieczeniową.

Linie ubezpieczeń indywidualnych skorzystają na rozrastaniu się i bogaceniu afrykańskiej klasy średniej. Wyższy przychód rozporządzalny przełoży się na wzrost sprzedaży samochodów, nieruchomości, ale również na popyt na ochronę zdrowotną, jak i na produkty życiowe i oszczędnościowe. Technologia stwarza kolejne możliwości, zwłaszcza ze względu na wysoki poziom penetracji telefonii komórkowej.

Niemniej jednak globalny nadmiar pojemności reasekuracyjnej nie omija również Afryki. Rynki odczuwają pogarszanie się cen i agresywną konkurencję. Podczas gdy surowszy reżim wypłacalności jest spostrzegany jako zjawisko pozytywne, rosnący protekcjonizm, który rozszerza się na cały kontynent, stanowi zagrożenie. Wymogi zatrzymywania składek lokalnie, wprowadzone, aby zapobiec ich wyprowadzaniu za granicę, stały się przeszkodą dla reasekuratorów zapewniających pojemność w skali całej Afryki. Niestabilność polityczna, mimo poprawy, nadal stanowi zagrożenie.

Niemniej jednak wyceny uległy poprawie w całej Afryce. Liczba respondentów uważających stawki reasekuratorów za niskie zmniejszyła się z 75% do 40%. W następstwie naturalnych katastrof z 2017 r. i fali roszczeń odszkodowawczych stawki wzrosły, szczególnie w Południowej Afryce. Menedżerowie spodziewają się, że przy stabilizacji cen towarów stawki reasekuracyjne będą rosnąć wskutek wyższego zatrudnienia, inwestycji w infrastrukturę, rozwoju eksportu i handlu.

Spodziewane jest również wzmocnienie rentowności. Z wyjątkiem rynku RPA, który ucierpiał na dużych odszkodowaniach w ub.r., na większości rynków afrykańskich rentowność jest dodatnia, ze współczynnikiem łączonym poniżej 100%.
AC

 

UNIQA Polska: Adam Łoziak wiceprezesem na kolejne trzy lata

Rada nadzorcza spółek UNIQA w Polsce postanowiła przedłużyć mandat Adama Łoziaka na stanowisku wiceprezesa na kolejną trzyletnią kadencję.

O...


czytaj dalej

Allianz Polska: Matthias Baltin zatwierdzony na stanowisku prezesa

11 czerwca Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie Matthiasa Florianusa Paula Baltina na stanowisko prezesa...


czytaj dalej

Aviva: Zmian personalnych ciąg dalszy

Dyrektor finansowy Avivy Tom Stoddard ustąpi ze stanowiska z końcem czerwca. Jest to drugi ruch kadrowy na najwyższych stanowiskach w tym roku, po...


czytaj dalej

Liferay: Inwestycja w UX pozwala zaoszczędzić nawet 10 mln zł rocznie

Firmy z branży ubezpieczeniowej poszukają skutecznych rozwiązań, które umożliwiają wykorzystywanie danych z systemów backendowych do tworzenia...


czytaj dalej

Insurance Forum: Branża podyskutuje o klimacie i nowej mobilności

W czwartek 13 czerwca 2019 r. zebrała się Rada Programowa Insurance Forum. Konferencja odbędzie się w październiku po raz czternasty....


czytaj dalej

CUK Ubezpieczenia: Aplikacja mobilna już dostępna

CUK Ubezpieczenia wprowadziło aplikację mobilną, dzięki której każdy klient będzie mieć ubezpieczenia w swoim smartfonie.

Aplikacja zapewnia...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook