Reklama

Lista życia
wtorek, 13 listopada 2018 09:10

Gdy John Goddard miał 15 lat, stworzył listę 127 rzeczy, które chciałby osiągnąć w swoim życiu. Wspominał potem, że inspiracją były narzekania najbliższych dorosłych, czego nie zrobili gdy byli młodzi i jak bardzo tego żałują. John postanowił nie żałować niczego i wziąć odpowiedzialność za swoją przyszłość.

Co znalazło się na liście młodego Amerykanina? Nie willa z basenem, kabriolet czy praca na kierowniczym stanowisku w międzynarodowej korporacji. John pragnął zostać podróżnikiem i odkrywcą, dlatego pierwsze 72 punkty na liście dotyczą zwiedzania egzotycznych zakątków na wszystkich kontynentach, zdobywania szczytów czy żeglugi największymi na świecie rzekami. Niektóre z celów wędrówek były pod wodą, jak rafy koralowe czy podmorskie jaskinie. To naprawdę imponujące, jak wiele ze 127 udało się podczas życia „odhaczyć”. No i „udało się” to złe słowo, ponieważ nie było to dzieło przypadku, ale żelaznej konsekwencji, może z pewną domieszką szczęścia.

Bardzo ciekawa jest lista celów nie związanych z podróżami. Znajdziemy na niej m.in. naukę gry na flecie i skrzypcach, lot na paralotni, nurkowanie na głębokość 40 stóp, wstrzymanie oddechu pod wodą na 2,5 minuty, napisanie książki, opanowanie jujitsu, założyć rodzinę, nauczyć się języka francuskiego, hiszpańskiego i arabskiego, czy samodzielnie skonstruować teleskop.

Umierając w 2013 r. w wieku 90 lat, John Goddard odznaczył na swojej liście 111 z 127 celów, które postawił przed sobą jako nastolatek. Nie tylko prowadził bogate, ciekawe życie, ale stał się też inspiracją dla tysięcy ludzi, aby w którymś momencie życia usiedli z czystą kartką i zastanowili się, czego tak naprawdę chcą w życiu doświadczyć.

To bardzo ważne, żeby wznieść się poza listy kwartalnych celów czy listy zakupów, bo to są listy, które nie dają szczęścia, co najwyżej chwilową satysfakcję lub zadowolenie. Każdy, kto spróbował zmierzyć się ze stworzeniem własnej „Listy życia”, wie, jak coraz trudniej i trudniej wymyślać kolejne wartościowe cele. Ale to właśnie w trzeciej, czwartej, piątek i kolejnej dziesiątce pojawiają się te nieoczywiste rzeczy, o których na co dzień nie mamy śmiałości nawet myśleć.

Nie trzeba listy tworzyć od razu. Można stopniowo dopisywać kolejne pomysły, mając wewnętrzny radar wyczulony na poszukiwanie ambitnych i inspirujących celów. One mogą być zupełnie inne niż te, które pociągały Johna Goddarda. Dobrym punktem wyjścia jest przyjrzenie się osobom, które szanujemy i podziwiamy. Jakie ich osiągnięcia, umiejętności, przeżycia są najbardziej inspirujące?

Dobrze też jest, gdy tworząc własną „Listę życia” zostawiamy sobie pewien margines niedoskonałości. Łatwiej nam będzie zrealizować cel „nauczę się grać na fortepianie co najmniej trzy utwory klasyczne” niż „wygram konkurs chopinowski”. To niełatwa sztuka balansowania między tym co ambitne, a tym co szalone.

Cokolwiek się dzieje w naszym życiu, znajdźmy w każdym tygodniu parę chwil na przejrzenie i poszerzenie „Listy życia”. Powieśmy ją w widocznym miejscu, żeby ją mieć w zasięgu wzroku i pamięci. Taka lista stworzona z zaangażowaniem będzie potem przez długie lata siłą napędową w chwilach zwątpienia i przemęczenia, a wszystkie „odhaczone” doświadczenia źródłem satysfakcji. I nie będziemy musieli na stare lata ględzić potomkom, co to powinniśmy byli zrobić, gdy byliśmy młodzi. Nawet jeśli od 15 urodzin minęło już nieco czasu, to na stworzenie „Listy życia” nigdy nie jest za późno.

 

TU Zdrowie: KNF zatwierdziła nominację Aleksandra Rody

12 lutego Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie Aleksandra Rody na stanowisko prezesa zarządu TU Zdrowie.

...


czytaj dalej

KUKE: Marcin Jedliński nowym rzecznikiem prasowym

Od lutego Marcin Jedliński pracuje jako rzecznik prasowy i dyrektor Biura Komunikacji Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) – podał...


czytaj dalej

Allianz: Akwizycje zamiast odkupu?

Allianz może spowolnić realizację swojego programu odkupu akcji, aby móc dokonać niewielkich akwizycji – zapowiedział dyrektor finansowy grupy po...


czytaj dalej

Parlament Europejski: Zmiany w dyrektywie komunikacyjnej przyjęte

13 lutego deputowani z Parlamentu Europejskiego przyjęli zmiany w przepisach dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych (dyrektywie komunikacyjnej).

...


czytaj dalej

Rozmowy bez Asekuracji: Windykacyjni pośrednicy

19 lutego ukazał się 54. odcinek podcastu „Rozmowy bez Asekuracji”. Gościem programu zatytułowanego „Windykacyjni pośrednicy” był Piotr...


czytaj dalej

PZU SA: Usługa Auto Non Stop dla posiadaczy PZU Auto AC

Oferta komunikacyjna PZU SA została wzbogacona o opcję Auto Non Stop. Dzięki nowej usłudze w przypadku obsługi zgłoszenia z PZU Auto AC...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa
tel. (22) 628 26 31

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Kursy on-line
Zamów newsletter
Facebook