Reklama

Pocztowe TUW: Mocny wzrost sprzedaży Agro Ubezpieczeń
środa, 27 lutego 2019 09:43

Rozbudowa oferty produktowej w zakresie ubezpieczeń dla producentów rolnych oraz wzmocnienia kompetencyjno-kadrowe w tym obszarze pozwoliły w ubiegłym roku Agro Ubezpieczeniom – marce należącej do Pocztowego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych (PTUW) – na znaczące zwiększenie sprzedaży polis rolnych. Na ten rok ubezpieczyciel zaplanował kontynuację poszerzania portfela rolnego oraz sięgnięcie po nowe rozwiązania technologiczne, jak monitoring upraw z wykorzystaniem dronów.

W 2018 roku Polskę nawiedziła susza, której koszty zostały oszacowane przez Polską Izbę Ubezpieczeń (PIU) na 2,6 mld zł. 89,4% spośród wszystkich rolników w Polsce, którzy ubezpieczyli uprawy od ryzyka suszy, posiadało polisę Agro Ubezpieczenia. Ochroną nie objęto jednak wszystkich upraw.

- Susza jest ryzykiem bardzo niebezpiecznym, wręcz katastroficznym. Towarzystwa ubezpieczeniowe wspólnie z przedstawicielami rolników, rządu i świata nauki pracują nad opracowaniem skutecznej formuły, która nie tylko pozwoli skutecznie chronić uprawy przed suszą, ale i spowoduje, że takie ubezpieczenia długofalowo nie będą przynosiły strat towarzystwom ubezpieczeń. Jednym z możliwych i najbardziej prawdopodobnych rozwiązań jest oferowanie ubezpieczenia ryzyka suszy w pakiecie z innymi ryzykami. Sporo w tym zakresie zmieni się już w tym roku – ocenia Stanisław Sokołowski, wiceprezes PTUW.

Przypomina, że już podczas tegorocznego wiosennego sezonu sprzedaży dotowanych polis będzie obowiązywać znowelizowana ustawa o ubezpieczeniu upraw i zwierząt gospodarskich, w efekcie której może się podnieść poziom ochrony upraw rolnych w Polsce. Zgodnie z nowymi przepisami producenci rolni sami będą mogli wybrać poziom zmniejszenia odszkodowania o 20, 25 albo 30% sumy ubezpieczenia w zamian za niższą składkę.

W 2018 roku Agro Ubezpieczenia rozbudowywały swoją ofertę pod kątem spełnienia wcześniejszych postulatów zgłaszanych przez rolników. Marka wprowadziła rozszerzenia ochrony zwierząt na warunkach pozwalających na uzyskanie dopłat o ryzyko ognia i porażenia prądem. Rozszerzyła również obowiązkowe ubezpieczenia budynków poprzez wprowadzenie możliwości ubezpieczenia mienia na zasadzie dobrowolności. Ponadto w ramach Agro Ubezpieczenia stworzono nowy Departament Ubezpieczeń Rolnych. Rozwój produktów ochronnych dla rolników i zespołu osobowego zajmującego się tym obszarem umożliwił marce uzyskanie 178% wzrostu sprzedaży r/r.

W ocenie Stanisława Sokołowskiego istnieje jeszcze duże, niezagospodarowane pole w zakresie ubezpieczeń upraw, jak i majątku rolników.

- Rolnicy coraz więcej wiedzą o polisach ochronnych. Od 27 lat pracuję w branży ubezpieczeniowej zarówno w Polsce, jak i na rynkach międzynarodowych i takiego wzrostu świadomości i pozytywnego nastawienia do ubezpieczeń nie pamiętam. Rolnicy interesują się ofertami ochronnymi, dyskutują o nich, coraz więcej o nich też wiedzą. Zawierający umowy ubezpieczenia często podają nawet wyższe wydajności czy ceny w stosunku do obowiązujących w chwili zawierania polisy, licząc, że w sezonie cena wzrośnie, a w przypadku wysiewu kwalifikowanych nasion nowoczesnych odmian liczą na zwiększone, ponadprzeciętne plony. W budowaniu świadomości nie bez znaczenia jest też polityka państwa – w razie wystąpienia kataklizmów i uszkodzenia upraw większe wsparcie otrzymują rolnicy, którzy zawarli polisy ubezpieczenia plonów – twierdzi ekspert.

Zapowiada, że PTUW chce wykorzystać ten wzrost zainteresowania.

- W 2019 roku planujemy rozwój posiadanych produktów i ich modernizację w odpowiedzi na oczekiwania zgłaszane przez rolników, jak również tworzenie nowych rozwiązań. PTUW jest uczestnikiem programu pilotażowego, wykorzystującego nowe technologie. W niedalekiej perspektywie będziemy monitorować uprawy poprzez drony. Zaoszczędzi to rolnikom czas, przyspieszy ocenę poziomu szkód i ułatwi wypłatę odszkodowań, tak aby rolnicy mogli jak najszybciej odbudowywać areał upraw i wznowić produkcję w kolejnym okresie wegetacyjnym – zapowiada Stanisław Sokołowski.
AM, news@gu.com.pl
(źródło: Brandscope)

 

DWF Poland: Paweł Stykowski na czele praktyki ubezpieczeniowej

We wrześniu do DWF Poland dołączył Paweł Stykowski. W polskim oddziale kancelarii objął stanowisko local partnera. Jego zadaniem będzie...


czytaj dalej

Colonnade Insurance: Grzegorz Kulik nowym dyrektorem generalnym

Po niecałych trzech miesiącach od rezygnacji z zajmowanej funkcji wiceprezesa zarządu spółek ubezpieczeniowych Allianz Polska Grzegorz Kulik objął...


czytaj dalej

Marsh: Menadżerowie poświęcają niewiele czasu na zarządzanie cyberryzykiem

Większość członków zarządu lub kadry kierowniczej odpowiedzialnej za zarządzanie ryzykiem cybernetycznym w swojej organizacji poświęca nie więcej...


czytaj dalej

Allianz: Spadek zasobów finansowych w krajach rozwiniętych i wschodzących

W 2018 roku zasoby finansowe w krajach rozwiniętych i wschodzących po raz pierwszy od czasu kryzysu finansowego z 2008 r. zanotowały symultaniczny...


czytaj dalej

PIU: Coraz bliżej 3 mln osób objętych ochroną w ramach polisy zdrowotnej

Wartość rynku prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych nadal rośnie. Szybko zwiększa się też grono Polaków objętych ochroną w ramach tego typu polis.

czytaj dalej

Ubea.pl: Zmiany w rankingu

W sierpniu doszło do kilku zmian w rankingu cen ubezpieczeń komunikacyjnych Ubea.pl, opartego na kalkulacjach sporządzonych przez użytkowników...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook