Reklama

Rynek ubezpieczeń: Pierwszy kwartał w „komunikacji” wg rankomat i Ubea
środa, 17 kwietnia 2019 08:49

Średnia cena OC w I kwartale 2019 r. wyniosła 692 zł i była o 6,2% niższa niż przed rokiem. Najmniej za polisę płacili posiadacze aut elektrycznych. Z najwyższymi składkami musieli liczyć się kierowcy aut o największej pojemności silnika oraz ci, którzy spowodowali jedną lub więcej szkód – wynika z kwartalnej odsłony raportu „RanKING – rynek i ceny ubezpieczeń komunikacyjnych”, w którym eksperci rankomat.pl sprawdzili, jak kształtowały się średnie składki OC w I kwartale ze względu na parametry auta oraz liczbę szkód spowodowanych przez kierowcę. Z kolei z rankingu Ubea.pl wynikało, że w I kw. 2019 r. najkorzystniejsze stawki w „komunikacji” oferowały You Can Drive, Aviva i Link4.

W I kwartale 2019 r. właściciele samochodów elektrycznych płacili za OC średnio 527 zł, czyli o 28,9% mniej niż posiadacze aut napędzanych PB+LPG. Koszt ubezpieczenia w ich przypadku był o 38,3% niższy przed rokiem. Posiadacze samochodów z silnikami benzynowymi wydawali na polisę średnio 670 złotych, a obniżka cen OC w stosunku do I kw. 2018 r. wyniosła dla nich 7,7%.


- Na montaż instalacji LPG decydują się głównie właściciele aut, którzy codziennie pokonują wiele kilometrów, w związku z czym są bardziej narażeni na udział w wypadku lub kolizji. Wyższe ryzyko ubezpieczeniowe skutkuje  natomiast podwyższoną składką ubezpieczenia OC – mówi Tomasz Kroplewski, kierownik ds. rozwoju sprzedaży rankomat.pl.

W pierwszych trzech miesiącach 2019 r. z wysokimi składkami OC musieli liczyć się właściciele samochodów z największą pojemnością silnika. Obowiązkowe ubezpieczenie auta z silnikiem powyżej 3,0 l kosztowało średnio 83,1% więcej niż OC dla samochodu z silnikiem do 1 l.


Na najniższe ceny obowiązkowej polisy mogli liczyć właściciele aut o najmniejszej pojemności silnika – do 1,0 l. Cena OC w ich przypadku wyniosła tylko 521 zł.
Kierowcy, którzy w I kwartale deklarowali, że z ich ostatniej polisy OC była likwidowana jedna szkoda, płacili za obowiązkowe ubezpieczenie średnio o 51,3% więcej niż osoby z bezszkodową historią OC. Koszt polisy dla sprawców dwóch szkód był już znacznie wyższy. Sprawcy trzech szkód płacili natomiast o 204% więcej niż kierowcy bezszkodowi.


Z kolei z tradycyjnego rankingu cen ubezpieczeń komunikacyjnych Ubea.pl, opartego na kalkulacjach sporządzonych przez użytkowników porównywarki, wynikało, że w marcu najszerszą paletę korzystnych opcji ubezpieczenia oferowała Aviva. Z kolei kwartalnym liderem okazało się You Can Drive.

W swojej analizie Ubea.pl wzięła pod uwagę cztery kategorie rankingowe (polisy OC, pakiety OC+NNW, pakiety OC+AC i pakiety OC+AC+NNW). Wszystkie klasyfikowane towarzystwa z odpowiednio dużą liczbą kalkulacji miesięcznie oceniano w skali od 0 do 5 punktów.

Po podliczeniu kalkulacji, jakie od 1 do 31 marca 2019 roku wykonali użytkownicy porównywarki, okazało się, że w rankingu OC pierwsze miejsce zajęło You Can Drive, uzyskując 4,13 pkt. W kategorii OC+NNW liderem było Link4 z wynikiem na poziomie 3,94 pkt., natomiast w zestawieniach OC+AC oraz OC+AC+NNW tryumfowała Aviva, zdobywając odpowiednio 4,40 i 4,39 pkt.

- Opisywana sytuacja nie powinna wzbudzać zdziwienia, bo ten zakład ubezpieczeń już od dawna utrzymuje się w rankingowej czołówce. Aviva zwykle nie lokuje się poniżej czwartego lub piątego miejsca – zaznacza Andrzej Prajsnar, ekspert Ubea.pl.

Oprócz awansu Avivy na pierwszą pozycję w rankingu OC+AC i spadku You Can Drive w rankingu OC+NNW na drugie miejsce (wcześniej pierwsza pozycja ex aequo), eksperci Ubea.pl nie odnotowali ważnych marcowych zmian. Awanse lub spadki ubezpieczycieli w rankingowej klasyfikacji rzadko przekraczały jedną pozycję. – Taka sytuacja świadczy o rynkowej stabilizacji i pokrywa się z wynikami barometru Ubea.pl. Sugerują one, że marzec 2019 r. pod względem cenowym był na rynku obowiązkowego OC znacznie spokojniejszy od poprzedniego miesiąca – komentuje Paweł Kuczyński, prezes Ubea.pl.

Analitycy porównywarki podsumowali też pierwszy kwartał. Po zsumowaniu wyników trzech miesięcznych rankingów okazało się, że od stycznia do marca 2019 r. najwięcej punktów w poszczególnych kategoriach zebrały: You Can Drive – 12,46 pkt. w rankingu polis OC, You Can Drive – 11,94 pkt. w rankingu OC+NNW, Link4 – 13,05 pkt. w rankingu OC+AC oraz Aviva – 13,12 pkt. w rankingu OC+AC+NNW.

Porównanie informacji dotyczących IV kw. 2018 r. oraz I kw. 2019 r. pokazało, że szczególne powody do zadowolenia ma You Can Drive. To właśnie ta marka okazała się nowym liderem w kategorii OC+NNW. Warto jednak pamiętać, że OC oraz pakiety You Can Drive są dostępne tylko dla młodych kierowców. – Jeśli chodzi o ofertę dla wszystkich właścicieli aut, to warto wyróżnić Link4. Ten ubezpieczyciel po podsumowaniu kwartalnych wyników (I kw. 2019 r.) zajął bowiem drugie miejsce w kategoriach OC i OC+NNW – podsumowuje Andrzej Prajsnar.
(AM, źródło:rankomat.pl, Ubea.pl)

 

Rynek ubezpieczeń: Wiener TU zamiast Gothaer TU

Po prawie siedmiu latach z polskiego rynku ubezpieczeń znika marka Gothaer. Za kilka tygodni przejęte przez Vienna Insurance Group towarzystwo...


czytaj dalej

Aviva TUnŻ: Mariusz Grendowicz przewodniczącym rady nadzorczej

Mariusz Grendowicz został powołany na przewodniczącego rady nadzorczej Aviva TUnŻ. To pierwszy niezależny członek RN firmy w Polsce, który objął...


czytaj dalej

Lloyd’s: Plan przechodzenia na platformę elektroniczną

Ubezpieczyciele z rynku Lloyd’s of London przenieśli już 45% swojego biznesu na platformę elektroniczną, wyprzedzając plan.

Branża...


czytaj dalej

Insurance Europe: Frédéric de Courtois wiceprezesem nowej kadencji

Frédéric de Courtois, dyrektor generalny Grupy Generali, został wybrany 22 maja na trzyletnią kadencję na stanowisku wiceprezesa Insurance Europe....


czytaj dalej

Warta odstępuje od oferowania PPK

Na nieco ponad miesiąc przed startem Pracowniczych Planów Kapitałowych z uczestnictwa w programie wycofała się jedna z firm zarejestrowanych już w...


czytaj dalej

Rynek ubezpieczeń: Powódź zalewa południową Polskę

Kilka dni intensywnych opadów deszczu sprawiło, że Polska, zwłaszcza południowa, zaczęła zmagać się z nadmiarem wody. Doszło już do kilkuset...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook