Reklama

Randstad: Ubezpieczeniowcy wśród najczęściej zmieniających pracę
czwartek, 18 lipca 2019 08:52

Pracownicy dłużej zostają u jednego pracodawcy, rzadziej zmieniali w ostatnim czasie miejsce pracy czy stanowisko, a ci, którzy się na to zdecydowali, nowego zatrudnienia szukali dłużej niż w poprzednich kwartałach – takie są wyniki najnowszej, 36. edycji badania Monitor Rynku Pracy, zrealizowanego przez Instytut Badawczy Randstad. Wśród najczęściej zmieniających miejsce zatrudnienia znaleźli się ubezpieczeniowcy.

Rotacja na rynku pracy, mierzona jako odsetek respondentów, którzy w ostatnim półroczu zmienili pracodawcę, w realizowanym w czerwcu badaniu sięgnęła 19%. W porównaniu do poprzedniego kwartału zanotowano spadek o 6 p.p., największy od blisko 2 lat. Wynik z 36. edycji jest jednak dokładnie taki sam, jak wynik sprzed roku. Nieznacznie (o 1 p.p.) spadł też odsetek uczestników badania, którzy w ostatnim półroczu zmienili stanowisko w obecnej firmie – wyniósł 20%.

Kto najczęściej zmienił pracodawcę?

Pracodawcę najczęściej zmieniali w ostatnim czasie przede wszystkim pracownicy z zachodnich województw (24%), mieszkańcy niewielkich miast od 20 do 50 tysięcy mieszkańców (23%), mężczyźni (22%), najmłodsi od 18 do 29 lat (35%), osoby z wykształceniem podstawowym (25%), kasjerzy, sprzedawcy i pracownicy obsługi klienta (38%), aktualnie zatrudnieni w finansach i ubezpieczeniach (34%).

Główną przyczyną zmiany pracodawcy ponownie jest wyższe wynagrodzenie w nowej firmie – wskazuje na nie 55% respondentów (wzrost o 12 p.p.). Chęć rozwoju zawodowego popchnęła do zmiany 46% ankietowanych (spadek o 12 p.p.). 35% tłumaczy ją niezadowoleniem z dotychczasowego pracodawcy, 31% przekonała korzystniejsza forma zatrudnienia. 24% uczestników badania straciło dotychczasowe zatrudnienie.

W stosunku do poprzedniego badania zwiększyła się liczba ankietowanych, którzy pracują u aktualnego pracodawcy powyżej 5 lat (38%). Ta grupa dominuje nad innymi. Jednocześnie do 29% spadł odsetek respondentów, którzy w obecnej firmie pracują krócej niż rok.

Pracy szukamy najdłużej od półtora roku

Dwa i pół miesiąca zajęło średnio znalezienie pracy osobom, które w ostatnie czasie poszukiwały nowego zajęcia. Najdłużej zatrudnienia szukają pracownicy w wieku od 40 do 49 lat (3,7 miesiąca), osoby z miasteczek do 20 tysięcy mieszkańców (3,3 miesiąca) i ze wsi poza aglomeracjami (3 miesiące).

Nie zmienił się znacząco w najnowszym badaniu odsetek respondentów, którzy deklarują aktywne poszukiwanie nowego zatrudnienia. Wyniósł 10% wobec 11% przed kwartałem. 40% respondentów rozgląda się za ofertami pracy, a co drugi w ogóle nie szuka nowego zajęcia. Najbardziej aktywni w poszukiwaniach są mieszkańcy wschodu Polski (15%), wsi w obrębie aglomeracji (15%), młodzi pracownicy w wieku od 19 do 29 lat (20%), kasjerzy, sprzedawcy i pracownicy obsługi klienta (27%).

Choć nie notujemy wzmożonej aktywności Polaków na rynku pracy, to widzimy nieznaczny spadek satysfakcji zawodowej – z 79% do 75%. Nieco częściej też obawiamy się utraty zatrudnienia (wzrost z 7% do 8%), a jednocześnie słabiej oceniamy swoje szanse na znalezienie jakiegokolwiek nowego zatrudnienia w przypadku utarty dotychczasowego.

Praca w nadgodzinach, służbowe maile po pracy

Niemal ¾ uczestników badania pracowało kiedyś po godzinach określonych w umowie. Aż 14% z nich prawie codziennie, a 21% przynajmniej raz w tygodniu. Co druga osoba otrzymuje za nadgodziny dodatkowe wynagrodzenie, 39% odbiera sobie dni wolne, ale co piąty respondent za to, że zostaje po pracy, nie dostaje zupełnie nic. 58% uczestników badania po godzinach odbiera służbowy telefon, 47% – służbową skrzynkę poczty elektronicznej. To samo Polacy robią zresztą także w trakcie urlopów – 48% odbiera telefony z pracy, a 35% odpisuje na e-maile.
(AW, źródło: Randstad)

 

Macif Życie: Mariusz Czajka członkiem zarządu ds. ryzyka

6 sierpnia Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie Mariusza Czajki na stanowisko członka zarządu Macif Życie...


czytaj dalej

Ergo Hestia: Justyna Wajs zastąpiła Małgorzatę MakulskąMałgorzata Makulska
Justyna Wajs

Małgorzata Makulska, członek zarządu Ergo Hestii, po 27 latach zakończyła współpracę z ubezpieczycielem z powodów...


czytaj dalej

Najczęściej czytane

Marsh: Rośnie liczba roszczeń z polis W&I

Od 2016 r. widoczny jest wzrost liczby roszczeń zgłaszanych z tytułu ubezpieczeń oświadczeń i zapewnień (Warranty & Indemnity, W&I) w regionie...


czytaj dalej

Rosja: Przyspieszenie testów samochodów bez kierowcy

Yandex, rosyjski odpowiednik Google, poinformował, że rozważa rozszerzenie swojej floty samoprowadzących się samochodów do 1000 w ciągu...


czytaj dalej

UFG: Nowe przepisy nie spowodują podwyżki składek

14 sierpnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 19 lipca 2019 r. o szczególnych uprawnieniach osób poszkodowanych w przypadku...


czytaj dalej

Rozmowy bez Asekuracji: Nic się nie stanie?

20 sierpnia ukazał się 80. odcinek „Rozmów bez Asekuracji”. Gościem podcastu był Marcin Tarczyński, analityk Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Inspiracją...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook