Reklama

Talanx: Mocny wzrost sprzedaży detalicznej
wtorek, 13 sierpnia 2019 08:27

Grupa Talanx kontynuowała wzrost w I poł. 2019 r. i już wygenerowała ponad połowę swojego docelowego całorocznego zysku netto. Składka przypisana brutto wykazała dwucyfrowy wzrost r/r, na poziomie 11,2%, i wyniosła 20,9 mld euro. Wszystkie działy odnotowały wzrosty.

Zysk operacyjny wzrósł o 2,7% r/r, do 1244 mln euro, podczas gdy przychód netto Grupy – szczególnie dzięki działom detalicznym, niemieckiemu i międzynarodowemu – wzrósł o 9,4%, do 477 mln euro – dowiadujemy się z komunikatu o wynikach zamieszczonego na stronie Talanx. Współczynnik łączony na poziomie 97,5% był nieco wyższy niż w analogicznym okresie ub.r., wskutek późnych powiadomień dotyczących ubiegłorocznych szkód. Restrukturyzacja w dziale ubezpieczeń pożarowych dla firm, tzw. program 20/20/20, jest realizowana z powodzeniem. Dzięki mocnym wynikom biznesowym w I poł. 2019 r. Talanx podniósł prognozę przychodu netto Grupy za 2019 r. do ponad 900 mln euro.

Straty spowodowane przez katastrofy naturalne i inne duże szkody w I poł. 2019 r., w wysokości 308 mln euro, były wyższe niż przed rokiem, ale wciąż mieściły się ze znacznym zapasem w budżecie na duże szkody wynoszącym 527 mln euro dla całej Grupy.  Reasekuracja odpowiadała za duże szkody na poziomie 141 mln euro. Przy dużych szkodach, w wysokości 167 mln euro, budżet na duże szkody w ubezpieczeniach bezpośrednich został lekko przekroczony.

Wynik działalności ubezpieczeniowej uległ poprawie o 5,5%, do -708 mln euro. Wyższe wydatki na pokrycie strat równoważyły z nawiązką mocne wyniki generowane przez segment ubezpieczeń na życie w Niemczech. Przychód z inwestycji netto był niemal równy ubiegłorocznemu i wyniósł 1986 mln euro, a zwrot z inwestycji netto był na poziomie 3,3%.

Współczynnik wypłacalności Grupy na dzień 30 czerwca 2019 r. wynosił bezpieczne 203%, czyli lekko powyżej docelowego zakresu 150–200%.

W ubezpieczeniach dla firm restrukturyzacja ubezpieczeń pożarowych przynosi owoce. Składka przypisana brutto wzrosła o 20,2%, do 3,5 mld euro. Wzrost jest głównie zasługą HDI Global Specialty SE. Segment wniósł 42 mln euro do przychodu netto Grupy.

Dział detaliczny w Niemczech w I poł. 2019 r. pozostawał na drodze wzrostu. Składka przypisana brutto wzrosła r/r do 3327 mln euro, a wzrosty nastąpiły zarówno w ubezpieczeniach majątkowych, jak i na życie. Zysk operacyjny wzrósł o 42,6%, do 125 mln euro. Wkład segmentu w przychód netto Grupy wzrósł do 72 mln euro.

Międzynarodowy dział detaliczny może się poszczycić silnym wzrostem składek. Składka przypisana brutto wzrosła o 6,5% r/r, do 3,2 mld euro. Wolumen składek uległ zwiększeniu w dwóch docelowych regionach, Europie (+7,1%) i Ameryce Łacińskiej (+6,2%). Przyczyniły się do tego ubezpieczenia na życie we Włoszech, biznes non-life i życiowy Warty w Polsce, ubezpieczenia komunikacyjne w Turcji i w Meksyku. Udział segmentu w przychodzie netto Grupy wyniósł 85 mln euro.

W reasekuracji składka przypisana brutto wzrosła o 17%, do 11,7 mld euro. Zysk operacyjny wyniósł 943 mln euro, a wkład w przychód netto Grupy był na poziomie 329 mln euro.
AC

 

Macif Życie: Mariusz Czajka członkiem zarządu ds. ryzyka

6 sierpnia Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie Mariusza Czajki na stanowisko członka zarządu Macif Życie...


czytaj dalej

Ergo Hestia: Justyna Wajs zastąpiła Małgorzatę MakulskąMałgorzata Makulska
Justyna Wajs

Małgorzata Makulska, członek zarządu Ergo Hestii, po 27 latach zakończyła współpracę z ubezpieczycielem z powodów...


czytaj dalej

Najczęściej czytane

Marsh: Rośnie liczba roszczeń z polis W&I

Od 2016 r. widoczny jest wzrost liczby roszczeń zgłaszanych z tytułu ubezpieczeń oświadczeń i zapewnień (Warranty & Indemnity, W&I) w regionie...


czytaj dalej

Rosja: Przyspieszenie testów samochodów bez kierowcy

Yandex, rosyjski odpowiednik Google, poinformował, że rozważa rozszerzenie swojej floty samoprowadzących się samochodów do 1000 w ciągu...


czytaj dalej

UFG: Nowe przepisy nie spowodują podwyżki składek

14 sierpnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 19 lipca 2019 r. o szczególnych uprawnieniach osób poszkodowanych w przypadku...


czytaj dalej

Rozmowy bez Asekuracji: Nic się nie stanie?

20 sierpnia ukazał się 80. odcinek „Rozmów bez Asekuracji”. Gościem podcastu był Marcin Tarczyński, analityk Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Inspiracją...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook