Reklama

Talanx: Mocny wzrost sprzedaży detalicznej
wtorek, 13 sierpnia 2019 08:27

Grupa Talanx kontynuowała wzrost w I poł. 2019 r. i już wygenerowała ponad połowę swojego docelowego całorocznego zysku netto. Składka przypisana brutto wykazała dwucyfrowy wzrost r/r, na poziomie 11,2%, i wyniosła 20,9 mld euro. Wszystkie działy odnotowały wzrosty.

Zysk operacyjny wzrósł o 2,7% r/r, do 1244 mln euro, podczas gdy przychód netto Grupy – szczególnie dzięki działom detalicznym, niemieckiemu i międzynarodowemu – wzrósł o 9,4%, do 477 mln euro – dowiadujemy się z komunikatu o wynikach zamieszczonego na stronie Talanx. Współczynnik łączony na poziomie 97,5% był nieco wyższy niż w analogicznym okresie ub.r., wskutek późnych powiadomień dotyczących ubiegłorocznych szkód. Restrukturyzacja w dziale ubezpieczeń pożarowych dla firm, tzw. program 20/20/20, jest realizowana z powodzeniem. Dzięki mocnym wynikom biznesowym w I poł. 2019 r. Talanx podniósł prognozę przychodu netto Grupy za 2019 r. do ponad 900 mln euro.

Straty spowodowane przez katastrofy naturalne i inne duże szkody w I poł. 2019 r., w wysokości 308 mln euro, były wyższe niż przed rokiem, ale wciąż mieściły się ze znacznym zapasem w budżecie na duże szkody wynoszącym 527 mln euro dla całej Grupy.  Reasekuracja odpowiadała za duże szkody na poziomie 141 mln euro. Przy dużych szkodach, w wysokości 167 mln euro, budżet na duże szkody w ubezpieczeniach bezpośrednich został lekko przekroczony.

Wynik działalności ubezpieczeniowej uległ poprawie o 5,5%, do -708 mln euro. Wyższe wydatki na pokrycie strat równoważyły z nawiązką mocne wyniki generowane przez segment ubezpieczeń na życie w Niemczech. Przychód z inwestycji netto był niemal równy ubiegłorocznemu i wyniósł 1986 mln euro, a zwrot z inwestycji netto był na poziomie 3,3%.

Współczynnik wypłacalności Grupy na dzień 30 czerwca 2019 r. wynosił bezpieczne 203%, czyli lekko powyżej docelowego zakresu 150–200%.

W ubezpieczeniach dla firm restrukturyzacja ubezpieczeń pożarowych przynosi owoce. Składka przypisana brutto wzrosła o 20,2%, do 3,5 mld euro. Wzrost jest głównie zasługą HDI Global Specialty SE. Segment wniósł 42 mln euro do przychodu netto Grupy.

Dział detaliczny w Niemczech w I poł. 2019 r. pozostawał na drodze wzrostu. Składka przypisana brutto wzrosła r/r do 3327 mln euro, a wzrosty nastąpiły zarówno w ubezpieczeniach majątkowych, jak i na życie. Zysk operacyjny wzrósł o 42,6%, do 125 mln euro. Wkład segmentu w przychód netto Grupy wzrósł do 72 mln euro.

Międzynarodowy dział detaliczny może się poszczycić silnym wzrostem składek. Składka przypisana brutto wzrosła o 6,5% r/r, do 3,2 mld euro. Wolumen składek uległ zwiększeniu w dwóch docelowych regionach, Europie (+7,1%) i Ameryce Łacińskiej (+6,2%). Przyczyniły się do tego ubezpieczenia na życie we Włoszech, biznes non-life i życiowy Warty w Polsce, ubezpieczenia komunikacyjne w Turcji i w Meksyku. Udział segmentu w przychodzie netto Grupy wyniósł 85 mln euro.

W reasekuracji składka przypisana brutto wzrosła o 17%, do 11,7 mld euro. Zysk operacyjny wyniósł 943 mln euro, a wkład w przychód netto Grupy był na poziomie 329 mln euro.
AC

 

Supra Brokers: Rafał Holanowski przestał pełnić funkcję prezesa

Firma brokerska Supra Brokers poinformowała, że wraz z wkroczeniem w nowy etap rozwoju, którego kierunek wyznacza ekspansja na nowe rynki i nowe...


czytaj dalej

Signal Iduna: Krzysztof Konstanciuk szefem Biura Sprzedaży Korporacyjnej

4 listopada Krzysztof Konstanciuk objął stanowisko Managera Sprzedaży Korporacyjnej Signal Iduna Polska. W ramach swoich obowiązków będzie...


czytaj dalej

Swiss Re: Telematyka dla bezpieczeństwa na drogach

Swiss Re i Pioneer Corp., firma z Tokio specjalizująca się w elektronice samochodowej, opracowały wspólnie rozwiązanie telematyczne zapewniające...


czytaj dalej

Beazley: Ataki dla okupu na systemy IT

Ataków z użyciem oprogramowania szantażującego w III kwartale tego roku było o 37% więcej w stosunku do II kwartału. Cyberprzestępcy biorą za cel...


czytaj dalej

Rynek ubezpieczeń: Początek końca OFE

Projekt przepisów dotyczących istotnych zmian w polskim systemie emerytalnym, akceptacja przepisów dotyczących trzeciego zastępcy szefa nadzoru i...


czytaj dalej

Vfconferences: Prawne aspekty sprzedaży ubezpieczeń

12 grudnia w Warszawie odbędzie się II śniadanie biznesowe dla zakładów ubezpieczeń  zatytułowane „Prawne aspekty sprzedaży ubezpieczeń”. Patronem...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook