feed-image -

Reklama

Prawo


Prawo: czy OC dla rzeczoznawców będzie obowiązkowe?
poniedziałek, 14 grudnia 2009 12:01

Rzecznik Ubezpieczonych przedstawił zmodyfikowane propozycje zmian legislacyjnych w odniesieniu do ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych UFG i PBUK dotyczące roli niezależnych rzeczoznawców samochodowych w procesach likwidacji szkód komunikacyjnych. Dyskusje wzbudza zapis o obowiązkowym OC dla rzeczoznawców

W opinii Rzecznika zjawisko ogromnej ilości zdarzeń drogowych (wypadki, kolizje), skutkujące lawiną opinii wydawanych przez rzeczoznawców samochodowych, w istotny sposób zwiększa ryzyko wystąpienia błędu w orzeczeniach. Zdaniem RU sytuacja ta wymaga „wprowadzenia do systemu prawnego ubezpieczenia, które kompensowałoby uszczerbek majątkowy wyrządzony przez takie osoby.”

Add a comment
Więcej…
 
Prawo: kontrowersyjny wyrok WSA w sprawie leasingu z ubezpieczeniem
piątek, 11 grudnia 2009 11:18

Według orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 grudnia 2009 r., koszty ubezpieczenia leasingu, którymi leasingodawca obciąża korzystającego, powiększają podstawę opodatkowania z tytułu umowy leasingu. – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.Gazeta pisze, że wyrok WSA był zgodny z interpretacją prezentowaną przez organy podatkowe. Orzeczenie sądu wzbudziło kontrowersje ekspertów, w związku z czym, zdaniem „DGP”, ostateczne rozstrzygnięcie sprawy nastąpi w Naczelnym Sądzie Administracyjnym.

Więcej szczegółów na ten temat w „Dzienniku Gazecie Prawnej”, w artykule Łukasza Zalewskiego „Podatkowi podlega leasing z ubezpieczeniem”, pod adresem:

http://podatki.gazetaprawna.pl/orzeczenia/378007,podatkowi_podlega_leasing_z_ubezpieczeniem.html,2

(AM, źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”)

Add a comment
 
Prawo: od dziś obowiązują wyższe limity sum gwarancyjnych w OC
czwartek, 10 grudnia 2009 11:02

Od dziś zostają zwiększone sumy gwarancyjne (maksymalne wysokości odszkodowania) w komunikacyjnych ubezpieczeniach odpowiedzialności cywilnej (OC). Ich nowy poziom jest efektem dostosowania polskiego prawa do regulacji Unii Europejskiej. Zmiana przepisów może skutkować wzrostem cen komunikacyjnych polis OC, choć pojawiły się głosy, że zwiększenie limitów jest jedynie pretekstem do wprowadzenia podwyżek.

Nowe sumy gwarancyjne są znaczeni wyższe od dotychczas obowiązujących. W przypadku szkód na mieniu (np. zniszczenie auta) poziom sum gwarancyjnych wzrasta z 300 tysięcy euro do 500 tysięcy euro. Z kolei maksymalna wartość odszkodowania, jakie może otrzymać kierowca z tytułu szkody osobowej (utrata życia lub zdrowia w wypadku) wzrasta z 1,5 mln euro do 2,5 mln euro.

Add a comment
Więcej…
 
Prawo: KNF rekomenduje zwrot kosztów najmu pojazdu zastępczego w szkodach z OC
poniedziałek, 07 grudnia 2009 10:30

Po przeprowadzeniu analizy sposobu rozpatrywania roszczeń o zwrot kosztów najmu pojazdu zastępczego, zgłaszanych z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych Komisja Nadzoru Finansowego uznała, że towarzystwa powinny uznawać te roszczenia, a praktyka postępowania zakładów ubezpieczeń w tej materii powinna zostać usystematyzowana..

Ze względu na rozbieżności w sposobie traktowania roszczeń przez poszczególne firmy ubezpieczeniowe, KNF wydała rekomendację zawierającą zasady postępowania, które mogłyby ujednolicić praktykę rynkową w tym zakresie. W wydanym komunikacie nadzór wyraził nadzieję, że zasady zostaną wdrożone przez ubezpieczycieli „i w ten sposób stworzą nowe standardy postępowania w zakresie rozpatrywania roszczeń o zwrot kosztów najmu pojazdu zastępczego.”

Add a comment
Więcej…
 
Prawo: zwrot pieniędzy za zbyt długie ubezpieczenia pomostowe
środa, 02 grudnia 2009 10:14

Osoby, którym zbyt długo naliczano tak zwane ubezpieczenie pomostowe w kredytach hipotecznych, mogą żądać zwrotu pieniędzy - pisze „Rzeczpospolita”. Aby je odzyskać, konieczne jest jednak złożenie specjalnego wniosku.

Add a comment
Więcej…
 
Prawo: rządowy projekt niebawem trafi do PIU
wtorek, 17 listopada 2009 16:06

Polska Izba Ubezpieczeń nie otrzymała jeszcze przygotowywanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości projektu zmian w prawie, pozwalających prokuratorom na decydowanie o wypłacie zaliczki na poczet odszkodowania dla ofiar wypadków drogowych - dowiedział się „Parkiet”.

Add a comment
Więcej…
 
Prawo: 1 milion zł rekompensaty za błąd medyczny
piątek, 13 listopada 2009 10:38

Ponad 1 milion zł rekompensat wraz z odsetkami zasądził Sąd Apelacyjny w Lublinie od szpitala w Puławach i PZU na rzecz 9-letniego Szymona F., który został kaleką wskutek błędu popełnionego w czasie porodu. Chłopiec będzie też otrzymywał przeszło 5,6 tys. zł miesięcznej renty.

Add a comment
Więcej…
 
Sejm: komisja skarbu przyjęła uchwałę dotyczącą ugody Polski z Eureko
piątek, 06 listopada 2009 10:27

Sejmowa komisja skarbu przyjęła w czwartek uchwałę, w której zapisano, że ugoda zawarta pomiędzy Skarbem Państwa a Eureko w sprawie PZU jest wynikiem zdecydowanych działań ministra skarbu Aleksandra Grada. Przeciwni uchwale byli posłowie opozycji, którzy nie wzięli udziału w głosowaniu i na znak protestu opuścili salę obrad.

Add a comment
Więcej…
 
Prawo: Fundusz Zabezpieczeń Turystycznych alternatywą dla propozycji rządowych
piątek, 06 listopada 2009 10:27

Zdaniem biur podróży zapisy w rządowej nowelizacji ustawy o usługach turystycznych są nie do przyjęcia. Kwestią, która rozstrzyga o ich negatywnym stanowisku są proponowane w noweli zabezpieczenia interesów klienta na wypadek upadłości biura. – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Add a comment
Więcej…
 
Sejm: nie będzie wyższych dopłat do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich
piątek, 06 listopada 2009 10:26

Sejm odrzucił w czwartek w pierwszym czytaniu poselski projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Zakładał on podniesienie dopłat do ubezpieczeń rolnych.

Add a comment
Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 następna > ostatnia >>

Strona 195 z 219

KNF: Marcin Pachucki p.o. przewodniczącego

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki odwołał z dniem 14 listopada Marka Chrzanowskiego ze stanowiska przewodniczącego Komisji Nadzoru...


czytaj dalej

KNF: Marek Chrzanowski zrezygnował

13 listopada przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) Marek Chrzanowski złożył rezygnację z pełnionej przez siebie funkcji. Rezygnacja...


czytaj dalej

Swiss Re: Nakręcony szwajcarski zegarek

Za 3 kwartały 2018 r. grupa Swiss Re odnotowała przychód netto w wysokości 1,1 mld dol., mimo szacowanego obciążenia likwidacją szkód na sumę 1,6...


czytaj dalej

Willis Re: Rekordowa emisja ILS

Emisja papierów wartościowych powiązanych z ubezpieczeniami (ILS) w III kwartale 2018 r. osiągnęła rekordową wartość 1,6 mld dol. według raportu...


czytaj dalej

Rynek ubezpieczeń: Dużo się dzieje

Start sezonu prezentacji wyników finansowych zakładów ubezpieczeń za dziewięć miesięcy obecnego roku, fachowiec od ubezpieczeń na czele nadzoru,...


czytaj dalej

Euler Hermes: Blisko 2 bln zł ubezpieczonych należności polskich firm

W tym roku mija 20 lat od rozpoczęcia działalności Euler Hermes w Polsce. Od 1998 r. ubezpieczyciel objął ochroną obrót polskich firm na kwotę...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa
tel. (22) 628 26 31

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Kursy on-line
Zamów newsletter
Facebook