feed-image -

Reklama

Prawo


RPO: składki z KRUS do TK
piątek, 09 listopada 2007 10:38
{mosimage}Rzecznik praw obywatelskich zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego przepis o ubezpieczeniach zdrowotnych rolników. Politycy Platformy zarzucają mu działania polityczne - czytamy w "Rzeczpospolitej". Według wielu ekspertów sprawa jest przesądzona i Trybunał uzna skargę. Może to oznaczać przełom w wieloletnim sporze o ubezpieczenia rolnicze.

Janusz Kochanowski uważa, że przepis zobowiązujący budżet państwa do finansowania składek na ubezpieczenia zdrowotne rolników bez względu na wysokość ich dochodów jest niekonstytucyjny. "Nastąpiło odstępstwo od zasady równego traktowania, ponieważ składka rolnika finansowana jest z budżetu kosztem tych, którzy płacą podatki" - uzasadnia rzecznik. "Tymczasem rolnicy są grupą o zróżnicowanym poziomie dochodów. Z tego przepisu korzystają zatem również ludzie bardzo zamożni, gospodarujący na tysiącach hektarów, otrzymujący wysokie dopłaty unijne" - uzasadnia.

Add a comment
Więcej…
 
OC Religi: niejasne stanowisko PO
czwartek, 08 listopada 2007 11:01
Trybunał Konstytucyjny nie zajmie się podatkiem Religi a Platforma Obywatelska jeszcze nie wie, czy zdecyduje się na jego zniesienie.

Add a comment
Więcej…
 
Prawo: sprawa "podatku Religi" w TK może być umorzona
poniedziałek, 05 listopada 2007 19:50
{mosimage}Sprawa "podatku Religi" w Trybunale Konstytucyjnym (TK) może być umorzona - ustaliła PAP. Po przyspieszonych wyborach parlamentarnych nie istnieje już bowiem grupa wnioskodawców, która składała wniosek do TK. Podobną zasadę umarzania spraw Trybunał już stosował w swoich postępowaniach. Wniosek o zbadanie konstytucyjności "podatku Religi" złożyła w lipcu br. grupa posłów Platformy Obywatelskiej Sejmu V kadencji. TK jeszcze nie rozpatrywał wniosku.

W przypadku umorzenia postępowania, ubezpieczyciele zapowiadają poszukiwanie nowej grupy wnioskodawców, by powtórnie złożyć wniosek do TK.

TK może umorzyć sprawę ze względu na zasadę dyskontynuacji, taką jak stosowana w Sejmie do niezakończonych w danej kadencji prac legislacyjnych - Sejm nowej kadencji nie przejmuje prac Sejmu kadencji poprzedniej.

Add a comment
Więcej…
 
TK: 7 listopada wyrok ws. odliczenia składek od podatków
wtorek, 30 października 2007 10:35
{mosimage}7 listopada br. Trybunał Konstytucyjny orzeknie ws. zgodności z konstytucją przepisów ustawy o podatku PIT, które uniemożliwiają osobom pracującym za granicą odliczanie składek na ubezpieczenie zdrowotne od płaconego w Polsce podatku.

Trybunał rozpatrzył w poniedziałek wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich, który na początku czerwca br. zaskarżył do TK niektóre przepisy ustawy. Według RPO, naruszają one konstytucyjną zasadę równości. Z zarzutami Rzecznika nie zgodzili się jednak przedstawiciele Sejmu i prokuratury.
Chodzi m.in. o przepis, który uniemożliwia odliczenie od podatku z tytułu pracy za granicą składek na ubezpieczenie zdrowotne. Inny z zaskarżonych przepisów nie pozwala na odliczenie od dochodu z pracy za granicą składek na ubezpieczenie społeczne. Oba przepisy dotyczą sytuacji, gdy składki te nie zostały odliczone w państwie UE, na terenie którego była wykonywana praca.

Add a comment
Więcej…
 
KNF: wykładnia odnośnie MiFID
piątek, 26 października 2007 11:09
Niniejszy materiał stanowi podsumowanie analizy dokonanej w Urzędzie KNF i został przygotowany wyłącznie dla celów informacyjnych. Niniejszy materiał przedstawia zasady postępowania Urzędu KNF, jakie będą stosowane przez Urząd po 1 listopada 2007 r. w sytuacji braku implementacji Dyrektyw 2004/39 i 2006/73.

Add a comment
Więcej…
 
ZUS: analiza skutków przyznania mężczyznom prawa do wcześniejszych emerytur
czwartek, 25 października 2007 12:14
{mosimage}Według informacji „Gazety Prawnej”, w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych trwają prace nad interpretacją wtorkowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który przyznał prawo do wcześniejszej emerytury 60-letnim mężczyznom z 35-letnim stażem ubezpieczeniowym. Zanosi się na to, że ZUS będzie przyznawał takim osobom prawo do tego świadczenia już od daty opublikowania wyroku TK w Dzienniku Ustaw. Oznacza to, że najpóźniej za dwa tygodnie mężczyźni, posiadający dotychczas prawo do emerytury dopiero po ukończeniu 65 lat, będą mogli ubiegać się w ZUS o to świadczenie.

Według orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego art. 29 ust. 1 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.) jest niezgodny z ustawą zasadniczą.
Na mocy zaskarżonego przepisu kobiety, które nie osiągnęły pełnego wieku emerytalnego (60 lat), mogą przejść na emeryturę pięć lat przed jego ukończeniem, jeżeli posiadają co najmniej 30-letni staż ubezpieczeniowy. Do stażu ubezpieczeniowego wlicza się zarówno lata składkowe (głównie czas pracy i opłacania składek, ale również np. urlop macierzyński), jak i nieskładkowe (na przykład studia, urlopy wychowawcze, otrzymywanie zasiłku i świadczenia przedemerytalnego).

Add a comment
Więcej…
 
Concordia Polska TUW: w związku z adwokatem
środa, 10 października 2007 16:27
Związki zawodowe mogą mieć teraz swojego prawnika. Za niewielką kwotę składki ubezpieczeniowej będzie on dbał o interesy pracowników. Wyegzekwuje przestrzeganie przepisów kodeksu pracy, zdyscyplinuje nieuczciwych pracodawców. Poprzez swoje działania, wpłynie na poprawę sytuacji ekonomicznej oraz społecznej zatrudnionych.

Add a comment
Więcej…
 
Prawo: wchodzi w życie ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK
poniedziałek, 01 października 2007 11:07
Dziś wchodzi w życie nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych ( DzU nr 124, poz. 1152 z późn. zm. ).

Add a comment
Więcej…
 
MF: zmiana rozporządzenia w sprawie wysokości procentu składki na UFG
poniedziałek, 01 października 2007 11:05
Wczoraj ( 30 września ) weszło w życie rozporządzenie ministra finansów z dnia 13 września zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości procentu składki wnoszonej przez zakłady ubezpieczeń na rzecz Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego oraz terminów uiszczania tej składki ( DzU nr 170, poz. 1196 ).

Add a comment
Więcej…
 
Prawo: prezydent podpisał ustawę o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym
piątek, 14 września 2007 10:33
{mosimage}
Lech Kaczyński
Jak poinformowało biuro prasowe Kancelarii Prezydenta w komunikacie z 13 września , prezydent Lech Kaczyński podpisał w środę 12 września ustawę o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym. Ustawa wprowadza zakaz stosowania nieuczciwych praktyk, tj. takich, które wprowadzają klientów w błąd.

Ustawa ma na celu zastosowanie w polskim prawie unijnej dyrektywy z maja 2005 r. dotyczącej nieuczciwych praktyk handlowych stosowanych przez firmy wobec klientów. Celem tej dyrektywy było ujednolicenie prawa w tym zakresie w UE.

Add a comment
Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 następna > ostatnia >>

Strona 230 z 234

Rynek ubezpieczeń: Wiener TU zamiast Gothaer TU

Po prawie siedmiu latach z polskiego rynku ubezpieczeń znika marka Gothaer. Za kilka tygodni przejęte przez Vienna Insurance Group towarzystwo...


czytaj dalej

Aviva TUnŻ: Mariusz Grendowicz przewodniczącym rady nadzorczej

Mariusz Grendowicz został powołany na przewodniczącego rady nadzorczej Aviva TUnŻ. To pierwszy niezależny członek RN firmy w Polsce, który objął...


czytaj dalej

Allianz: Wzrost zysku w drodze do celu

Niemiecki ubezpieczyciel Allianz SE uzyskał w I kw. 2019 r. niewielki wzrost zysku netto w stosunku do analogicznego okresu ub.r., nieco...


czytaj dalej

Generali rozmawia o przejęciu aktywów MetLife w Polsce

Assicurazioni Generali SpA prowadzi wstępne rozmowy na temat zakupu środkowoeuropejskich aktywów MetLife Inc. – twierdzą anonimowe źródła agencji...


czytaj dalej

Rynek ubezpieczeń: Hokus po TUZ i walka o pół miliarda

W środę 22 maja 2019 roku zarząd TUZ Ubezpieczenia spotkał się z najlepszymi agentami w teatrze Capitol w Warszawie. Gala była okazją do...


czytaj dalej

Generali: Zmiany w ofercie turystycznej i dla MSP

Generali i Proama wprowadziły szereg zmian w ofercie turystycznej. Dodatkowo pierwsza z firm wzbogaciła propozycję dla małych i średnich...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook