feed-image -

Ubezpieczenia społeczne


Ubezpieczenia społeczne: napięta sytuacja FUS w 2009 r.?
czwartek, 28 sierpnia 2008 13:30

Wiceminister pracy i polityki społecznej Agnieszka Chłoń-Domińczak uważa, że budżet Funduszu Ubezpieczeń Społecznych może być dosyć napięty w przyszłym roku, ponieważ wzrośnie wysokość wypłacanych świadczeń.

Add a comment
Więcej…
 
Ubezpieczenia społeczne: ZUS pod nadzorem MPiPS
środa, 27 sierpnia 2008 10:43

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy zmieniającej ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych. Zakłada on, że nadzór nad Zakładem Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przejmie minister pracy i polityki społecznej, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR) w komunikacie po posiedzeniu rządu. Oznacza to, że ZUS przestanie być nadzorowany przez premiera.

Add a comment
Więcej…
 
PKPP Lewiatan: stanowisko ws. ubezpieczenia społecznego rolników
czwartek, 17 lipca 2008 12:47
Budżet, a ściślej mówiąc my podatnicy, dopłacamy do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) 15 miliardów zł rocznie – przypomina PKPP Lewiatan. Organizacja przedsiębiorców zwraca uwagę na wielkość tej kwoty, w sytuacji, gdy w KRUS ubezpieczonych jest tylko 1,6 miliona rolników. Z kolei dotacja z budżetu do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS), w którym ubezpieczonych jest 14 milionów pracowników i przedsiębiorców prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, wynosi 30 miliardów. Add a comment
Więcej…
 
Ubezpieczenia społeczne: 40 proc. wpływów z prywatyzacji trafi do FRD
piątek, 04 lipca 2008 10:39
{mosimage}Jak dowiedziała się „Gazeta Prawna”, od 1 stycznia 2009 roku na konto Funduszu Rezerwy Demograficznej ma wpływać 40 proc. przychodów z prywatyzacji. Gazeta informuje, że Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało i skonsultowało z resortami skarbu oraz finansów projekt ustawy określający zasady działania FRD. Ma on trafić do Sejmu po wakacjach. Jednak zdaniem ekspertów, bezpieczeństwo wypłat przyszłych emerytur zwiększałaby dodatkowo wyższa składka, wynosząca 1 proc. Nie zgadza się na to Ministerstwo Finansów. „GP” zwraca uwagę, że to budżet dotuje deficytowy Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, z którego są wypłacane emerytury.

„Gazeta Prawna” przypomina, że wraz z rozpoczęciem w 1999 roku reformy emerytalnej powstał Fundusz Rezerwy Demograficznej. W założeniu miał on być zasilany nadwyżkami funduszu emerytalnego, częścią składki emerytalnej oraz środkami pochodzącymi z prywatyzacji. Wzrost wartości Funduszu miały podnosić wpływy z inwestycji zgromadzonych w nim środków. Gazeta podkreśla, że pieniądze te można wykorzystać jedynie na uzupełnienie, wynikającego z przyczyn demograficznych, niedoboru na wypłaty emerytur. Zgodnie z ustawą z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.) środki w FRD miały być gromadzone minimum przez dziesięć lat, w efekcie czego ich uruchomienie może nastąpić najwcześniej w 2009 roku.

Add a comment
Więcej…
 
Ubezpieczenia społeczne: renty i emerytury wciąż są dotowane z budżetu
piątek, 20 czerwca 2008 10:25
{mosimage}Jak informuje „Rzeczpospolita”, ubiegłoroczne składki na ubezpieczenia społeczne  pokryły w 2007 roku jedynie 74 proc. wydatków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Gazeta pisze, że Fundusz wydał na emerytury, renty i inne świadczenia ponad 119 mld zł, a zebrał ok. 89,4 mld. Te informacje pochodzą z opublikowanych przez nadzorujący FUS Zakład Ubezpieczeń Społecznych danych na temat ubezpieczeń społecznych w 2007 r.

Aleksandra Wiktorow, doradca prezesa ZUS, tłumaczy, że osoby, które zaczynają pracować, a urodziły się po 1969 r., przekazują część składki do OFE, więc w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nie pozostają wszystkie ich pieniądze. Równocześnie rośnie liczba nowych emerytów, którzy uzyskują coraz wyższe świadczenia. „Rzeczpospolita” informuje, że z danych ZUS wynika, iż ponad milion emerytów (z 4,39 mln) i ok. 218 tys. rencistów (z ok. 1,55 mln) otrzymuje świadczenia w kwocie przekraczającej 1600 zł brutto. Gazeta dodaje, że co ósmy świadczeniodawca ma ponad 2 tys. zł.

Add a comment
Więcej…
 
Czy ZUS zdąży?
poniedziałek, 16 czerwca 2008 09:52
{mosimage}Eksperci rynku informatycznego twierdzą, że ZUS może nie zdążyć z przygotowaniem systemu do nowych zadań – ostrzega „Gazeta Prawna”. Gazeta przypomina, że już za pół roku ZUS ma ustalać nowe renty i emerytury kapitałowe oraz pośredniczyć w wypłacie świadczeń z OFE. Tymczasem sejm nie rozpoczął nawet prac nad projektami ustaw będących podstawą do wypłaty nowych świadczeń. 
W styczniu 2009 r. kobiety, które w przyszłym roku ukończą 60 lat, po raz pierwszy otrzymają, za pośrednictwem ZUS, emerytury okresowe z OFE. Wypłaty emerytur oraz rent z tytułu niezdolności do pracy wymagają bardzo istotnych zmian w systemie informatycznym. 
- ZUS potrzebuje minimum rok na przygotowanie systemu informatycznego do realizacji nowych zadań i tyle czasu potrzeba, żeby uczciwie przygotować Kompleksowy Systemu Informatyczny do wypłaty nowych świadczeń. Dopiero taki okres zapewnia bezpieczeństwo korzystania z systemu – powiedział „Gazecie Prawnej” Paweł Wypych, były prezes ZUS.

Add a comment
Więcej…
 
Śląsk: złapano oszusta ubezpieczeniowego
piątek, 13 czerwca 2008 14:29
Łódzcy policjanci zatrzymali na Śląsku 31- letniego mężczyznę, który od kilku lat był ścigany listem gończym za wyłudzenie 3 mln złotych z firm ubezpieczeniowych. Znaleziono przy nim niemal milion złotych w gotówce.

Add a comment
Więcej…
 
UE: TS wydał przełomowy wyrok ws. ZUS
piątek, 23 maja 2008 10:24
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu zakwestionował w czwartek polskie przepisy pozwalające ZUS-owi na zawieszanie wypłat niektórych świadczeń Polakom mieszkającym za granicą.

Add a comment
Więcej…
 
Ubezpieczenia społeczne: renty wyliczane na podstawie zgromadzonego kapitału na emeryturę
piątek, 23 maja 2008 10:20
{mosimage}Jak informuje „Gazeta Prawna” w dniu dzisiejszym rząd ma zająć się przygotowanym przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej projektem ustawy zmieniającym od stycznia 2009 r. sposób obliczania rent z tytułu niezdolności do pracy. Gazeta przypomina, że zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami ich wyliczenia dokonuje się ( podobnie jak emerytur ) głównie na podstawie stażu ubezpieczeniowego. Wysokość świadczenia rentowego jest również uzależniona od obowiązującej kwoty bazowej, a także od tzw. stażu hipotetycznego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wylicza go dla osoby, która nie ma ukończonych 60 lat i nie legitymuje się 25 latami okresów składkowych i nieskładkowych.

Agnieszka Chłoń-Domińczak, wiceminister pracy i polityki społecznej, mówi, że zachowanie starego sposobu obliczania rent, przy jednoczesnej zmianie mechanizmu wyliczania emerytur, mogłoby powodować, że byłyby one wyższe niż emerytury.

Add a comment
Więcej…
 
Ubezpieczenia społeczne: ministerialny projekt reformy KRUS
środa, 07 maja 2008 10:42
{mosimage}Jak pisze „Rzeczpospolita”,  tegoroczne dotacje z budżetu państwa na zadania realizowane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego osiągną pułap blisko 15,8 mld zł. Z tej kwoty około 12 mld zł będzie przeznaczone na wypłatę rent i emerytur rolniczych. Zdaniem gazety, chcąc zmniejszyć wysokość przekazywanych środków i zmienić źródło ich pochodzenia w taki sposób, aby większa część tej kwoty była finansowana ze składek, należy dokonać weryfikacji wysokości płaconych składek oraz liczby osób objętych ubezpieczeniem.

„Rzeczpospolita” dowiedziała się, że założenia reformy KRUS przygotowywane w Ministerstwie Rolnictwa obejmują pięć kroków, które w jej następstwie powinny zostać podjęte. Anonimowy informator gazety, który pracuje nad założeniami koniecznych zmian, mówi, że przede wszystkim należy objąć ubezpieczeniem tylko tych, którzy rzeczywiście żyją z rolnictwa, zweryfikować wysokość świadczeń, tak aby były uzależnione od wartości realnie wpłaconych składek, a nie – tak jak dotąd – od okresu, w jakim rolnik powinien je wpłacać.

Add a comment
Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 następna > ostatnia >>

Strona 20 z 22

Votum: Agnieszka Czaplińska nowym wiceprezesem zarządu

9 lutego Elżbieta Kupiec złożyła rezygnację z funkcji członka zarządu Votum, ze skutkiem na ten sam dzień. Przyczyny rezygnacji nie są znane. Rada...


czytaj dalej

Aegon TUnŻ: Andrzej Szufa członkiem zarządu ds. ryzyka

Akcjonariusz Aegon TUnŻ powołał Andrzeja Szufę do pełnienia funkcji członka zarządu spółki odpowiedzialnego za zarządzanie ryzykiem.

Andrzej Szufa...


czytaj dalej

Indonezja: Bank sprzedaje ubezpieczyciela

PT Bank Danamon, piąty największy pod względem wartości rynkowej bank kredytowy w Indonezji, rozważa sprzedaż udziałów w swojej ubezpieczeniowej...


czytaj dalej

Zurich: Cięcie kosztów przynosi efekty

Grupa Zurich Insurance przeszła przez rok rekordowy dla branży pod względem roszczeń z tytułu katastrof naturalnych, podnosząc dywidendę po raz...


czytaj dalej

KUKE: Rok rekordowej sprzedaży

2017 był rekordowym rokiem dla Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) pod względem przypisu składki. Spółka zebrała w sumie 192...


czytaj dalej

SBUiR: Spotkanie BIPAR w Madrycie

W dniach 1-2 lutego odbyło się okresowe spotkanie (midterm meeting) BIPAR w Madrycie. W obradach uczestniczyła radca prawny dr Katarzyna...


czytaj dalej

Sprzedaż 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa
tel. (22) 628 26 31

email redakcja@gu.com.pl

Partnerzy