feed-image -

Ubezpieczenia społeczne


Ubezpieczenia społeczne: Rząd przyjął propozycje zmian w systemie emerytalnym
środa, 18 września 2013 08:57

Na odbywającym się 17 września posiedzeniu rząd przyjął propozycje zmian w polskim systemie emerytalnym przedłożoną przez ministra pracy i polityki społecznej. Założenia zmian w II filarze są tożsame z koncepcją zaprezentowaną przez premiera na początku września. Rząd zdecydował się również na korektę obecnego modelu Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego.

Według komunikatu zamieszczonego na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, zmiany w regulacjach dotyczących IKZE mają na celu zachęcenie Polaków do oszczędzania w ramach tego systemu. Rządowa koncepcja przewiduje przede wszystkim wprowadzenie opodatkowania wypłat z kont zryczałtowanym podatkiem dochodowym w miejsce obecnie obowiązującego opodatkowania według skali PIT. Warto przypomnieć, iż postulat wprowadzania niskiego podatku ryczałtowego lub zwolnienia z niego wypłat z IKZE pobieranych w formie renty dożywotniej zgłosił w wystosowanym w czerwcu liście do premiera Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej RAZEM.

Add a comment

Więcej…
 
Ubezpieczenia społeczne: Maleją emerytury z I filara
wtorek, 20 sierpnia 2013 08:47

Wysokość ZUS-owskich emerytur przyznawanych według nowych zasad to jedynie ok. 62% świadczenia wyliczanego na podstawie poprzednio obowiązujących reguł. Różnica pomiędzy nimi stale rośnie - informuje  „Rzeczpospolita”.

Add a comment

Więcej…
 
Ubezpieczenia społeczne: Niższe koszty pracy ratunkiem dla systemu emerytalnego?
środa, 31 lipca 2013 08:44

Emerytury z ZUS czy OFE będą niskie, trzeba więc sprawić, by Polacy mieli z czego oszczędzać na starość – uważa Robert Gwiazdowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha. To może zapewnić tylko obniżenie kosztów pracy. Jego zdaniem obywatele stracili wiarę w działanie systemu emerytalnego i w razie wprowadzenie dobrowolności OFE, nie będą z tego korzystać.

Add a comment

Więcej…
 
Aegon: Coraz większy pesymizm emerytalny Polaków
środa, 10 lipca 2013 08:55

Polacy są jednymi z najbardziej pesymistycznie nastawionych do emerytury spośród przedstawicieli 12 krajów – wynika z drugiej edycji badania Aegon, dotyczącego gotowości emerytalnej społeczeństw.

Z analizy Aegon wynika, iż respondenci z Polski są w równym stopniu skłonni kojarzyć emeryturę z czasem wolnym (45%), jak i złym stanem zdrowia (45%). W następnej kolejności najczęstsze skojarzenia to ubóstwo (36%) i brak bezpieczeństwa (35%). Pesymistyczne nastroje potwierdza niższy od ubiegłorocznego Indeks Przygotowania Emerytalnego (Aegon Retirement Reality Index – ARRI). Wskaźnik ten plasuje się obecnie na poziomie 4,63 w 10-punktowej skali, podczas gdy w 2012 r. wyniósł 4,96. To powoduje,  że wyprzedzamy jedynie Japonię i Hiszpanię. – Jednocześnie badanie pokazuje, że tylko 1/4 Polaków regularnie odkłada pieniądze z myślą o emeryturze – mówi Marcin Hadyś z zarządu Aegon PTE.

Add a comment

Więcej…
 
PPOZ: będą problemy z weryfikacją ubezpieczenia zdrowotnego po nowym roku
czwartek, 20 grudnia 2012 09:19

Od 1 stycznia podstawowym potwierdzeniem ubezpieczenia będzie dokument z numerem PESEL, który będzie sprawdzany on-line w systemie NFZ. Problemy mogą mieć np. studenci czy niepracujący małżonkowie, którzy są ubezpieczeni, ale nie zostali odpowiednio zgłoszeni do systemu. Lekarze apelują, by zawczasu upewnić się, że weryfikacja w rejestracji będzie pozytywna. Bo wypełnianie druków zastępczych też może sprawić problem.

Add a comment

Więcej…
 
Nordea PTE: Emerytura po polsku - w domu, spokojnie i bardzo skromnie
poniedziałek, 12 listopada 2012 09:33

Polacy nie spodziewają się wysokich świadczeń emerytalnych po zakończeniu aktywności zawodowej, a jednocześnie dodatkowo nie zabezpieczają swojej przyszłości. Są raczej skłonni zrezygnować ze swoich pasji i planów, by zachować obecną stabilność finansową – wynika z raportu z cyklicznie organizowanego przez Nordea PTE badania „Barometr Nordea”.

Blisko połowa (42%) ankietowanych spodziewa się świadczeń emerytalnych na poziomie niższym niż połowa średniej krajowej (wynosząca obecnie ok. 3,6 tys. zł brutto). Jedynie 9% uczestników badania było przekonanych, że wyniesie ono więcej niż średnie wynagrodzenie. Największymi realistkami w tym względzie okazały się kobiety - zdaniem połowy respondentek świadczenia będą niższe niż połowa średniej krajowej. Mężczyźni byli przekonani, że będą otrzymywać emeryturę wyższą niż połowa przeciętnego wynagrodzenia w kraju (18%), a nawet przekraczającą je (14%). Niezależnie od wspomnianych powużej oczekiwań, blisko co czwarty Polak chciałby pozostać aktywny zawodowo, by zapewnić sobie dodatkowe źródło dochodu.

Add a comment

Więcej…
 
Ubezpieczenia społeczne: Zmiany posłużą KRUS
poniedziałek, 15 października 2012 08:25

- Zreformowany KRUS będzie lepiej dystrybuował środki finansowe. Dotrą one głównie do tych rolników, którzy rzeczywiście takiego ubezpieczenia potrzebują - mówi Agencji Informacyjnej Newseria prezes ZUS Zbigniew Derdziuk. Wygląda jednak na to, że rewolucji w reformowaniu KRUS-u nie będzie. Zmiany, które szykuje rząd zmierzają jednak do tego by ubezpieczeni w tym uprzywilejowanym systemie byli tylko ci rolnicy, którzy takich przywilejów potrzebują.

Add a comment

Więcej…
 
Ubezpieczenia społeczne: Jak zrównoważyć system emerytalny w Polsce?
wtorek, 11 września 2012 08:12

Podniesienie wieku emerytalnego połączone z aktywizacją zawodową osób po 50. oraz polityką prorodzinną, której celem jest zwiększenie dzietności polskich rodzin - to droga do pełnego zrównoważenia polskiego systemu emerytalnego. Podobną idą inne kraje europejskie - choćby Słowacja i Włochy, których przedstawiciele wzięli udział, obok ministra pracy Władysława Kosiniak-Kamysza i prezesa ZUS Zbigniewa Derdziuka w panelu „Czy i jak reformować systemy emerytalne starzejącej się Europy” podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Add a comment

Więcej…
 
Ubezpieczenia społeczne: Znikające emerytury kapitałowe
środa, 22 sierpnia 2012 08:26

Niewielka część uprawnionych kobiet otrzymuje emeryturę kapitałową. Według towarzystw emerytalnych, w sporej części przypadków jest to wina Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Add a comment

Więcej…
 
ZUS: Wakacyjne losowanie członków OFE
środa, 01 sierpnia 2012 08:24

Do trzech zmniejszyła się liczba Otwartych Funduszy Emerytalnych biorących udział w losowaniu,  które kolejny raz odbyło się w  Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Każdy z nich powiększył grono swoich członków o niemal 60 tys. osób.  Losowanie, które ma miejsce dwa razy w roku przeprowadzone zostało po raz 24-ty. - podał ZUS w komunikacie.

Add a comment

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 10 z 20

PZU Życie: Roman Pałac nowym prezesem zarządu

26 kwietnia rada nadzorcza PZU Życie podjęła jednogłośnie uchwałę powołującą Romana Pałaca na stanowisko prezesa zarządu spółki. Dotychczas pełnił...


czytaj dalej

Ubezpieczenia Pocztowe: Zbigniew Pusz zatwierdzony na stanowisku prezesa

25 kwietnia Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie Zbigniewa Pusza na stanowisko prezesa zarządu Pocztowego...


czytaj dalej

Aviva: Udziały w joint venture w Wietnamie

Brytyjska Aviva nabyła od banku VietinBank wszystkie należące do niego 50% udziałów w firmie ubezpieczeń na życie będącej joint venture VietinBank...


czytaj dalej

Chiny: Nadzór nad kontrolą ryzyka

Chiński regulator ubezpieczeniowy zapowiedział, że usprawni nadzór nad firmami ubezpieczeniowymi, aby mieć pewność, że stosują się do wymogu...


czytaj dalej

Rynek ubezpieczeń: Towarzystwa oczekują znaczącego wzrostu zysku

Minimalny spadek przypisu składki, głównie dzięki wyhamowaniu spadku sprzedaży w sektorze życiowym, oraz wyraźny wzrost wyniku finansowego za...


czytaj dalej

KUKE: Porozumienie o współpracy z chińską agencją kredytów eksportowych

Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych i China Export & Credit Insurance Corporaction (Sinosure), największa ECA (Export Credit Agency) na...


czytaj dalej

Sprzedaż 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa
tel. (22) 628 26 31

email redakcja@gu.com.pl

Partnerzy