feed-image -

Fundusze emerytalne


OFE: wyniki majowej sesji transferowej
piątek, 01 czerwca 2007 10:21
Liczba uczestników OFE, którzy zmienili fundusz w drugiej w tym roku sesji transferowej wzrosła do 105,4 tys. osób i była wyższa o 29,2% niż w pierwszej sesji transferowej. W ślad za osobami zmieniającymi fundusz, OFE przekazały w maju kwotę 1,16 mld zł, tj. o 38% więcej niż w lutym, gdy padł poprzedni rekord. Wyniki te podały w swoim raporcie Analizy Online, firma monitorująca rynek funduszy inwestycyjnych i emerytalnych.

Add a comment
Więcej…
 
Commercial Union OFE: transfer 18,5 tys. osób z innych funduszy
czwartek, 31 maja 2007 12:24
W majowej sesji transferowej największy na rynku fundusz emerytalny Commercial Union osiągnął bardzo dobry wynik: swoje aktywa emerytalne powierzyło mu 18,5 tys. osób z innych funduszy, czyli najwięcej spośród zmieniających fundusz.

Add a comment
Więcej…
 
ZUS: kolejna transza pieniędzy do OFE
czwartek, 31 maja 2007 12:22
Jak poinformowało biuro prasowe ZUS w dniu 31.05.2007 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazuje na konta OFE 702,976 mln zł w gotówce.

Add a comment
Więcej…
 
Ustawa o wypłacie emerytur: krytyka naukowców
środa, 30 maja 2007 14:51
{mosimage}Poproszeni o konsultacje w sprawie projektu ustawy o emeryturach kapitałowych z zakładów ubezpieczeń autorstwa Ministerstwa Pracy naukowcy nie ukrywają rozczarowania. Ich zdaniem propozycja resortu pracy nie rozwiązuje i nie podejmuje wielu kluczowych kwestii.
Przypomnijmy: projekt ustawy przewiduje, że wypłatą emerytur zajmą się tzw. zakłady ubezpieczeń emerytalnych zarządzane przez towarzystwa ubezpieczeń na życie. Powstać ma również utworzony przez ZUS państwowy zakład. Każdy ZE będzie oferował do wyboru emeryturę: indywidualną, małżeńską oraz indywidualną z 5-letnim okresem gwarantowanym. Naukowcy zajmujący się reformą emerytalną stoją na stanowisku, że projekt jest niedopracowany lub zawiera chybione koncepcje w kluczowych sprawach.

Add a comment
Więcej…
 
OFE: majowy rekord w liczbie transferów między funduszami emerytalnymi
poniedziałek, 28 maja 2007 10:49
{mosimage}Z wyliczeń ZUS wynika, że w bieżącym miesiącu padł rekord transferów w historii działalności otwartych funduszy emerytalnych. Dotychczas sytuacja wyglądała w ten sposób, że po każdej z ostatnich sesji transferowych zmiany funduszu emerytalnego dokonywało ok. 80 tys. osób. Tymczasem w maju liczba transferów była o jedną trzecią wyższa niż w lutym i przekroczyła 105 tys.

Krzysztof Lutostański, prezes PTE Bankowy uważa, że tak wysoki poziom transferów może się utrzymać, chociaż zastrzega, że w tym momencie trudno byłoby mu wypowiadać się na temat przyczyn wzrostu. Lutostański jest przekonany, że jednym z czynników, który wpłynął na majowy rekord była aktywniejsza walka kilku funduszy o podebranie klientów konkurentom. Zwraca on również uwagę, że ciekawym jest, iż wzrost liczby transferów nastąpił w momencie, gdy różnice w wynikach inwestycyjnych poszczególnych funduszy emerytalnych zaczęły się wyrównywać. Prezes PTE Bankowy podkreśla, że klienci patrzą na pozycję w rankingu publikowanym przez nadzór, ale nie zwracają już uwagi na różnice w wysokości stóp zwrotu. Komisja Nadzoru Finansowego nie chciała ujawnić , które fundusze emerytalne wykazywały w ostatnim czasie taką aktywność w agresywnym pozyskiwaniu klientów od konkurencji.

Add a comment
Więcej…
 
PTE Skarbiec-Emerytura: nowy inwestor już za chwilę
poniedziałek, 28 maja 2007 10:45
Jak wynika z informacji, do których dotarła „Rzeczpospolita" w najbliższych dniach może zostać wyłoniony nowy inwestor dla funduszu emerytalnego Skarbiec-Emerytura. Doradzający BRE Bankowi  ( właścicielowi Skarbca ) bank inwestycyjny Rothschild prowadzi ostatnie negocjacje z zainteresowanymi jednocześnie podbijając cenę za przejęcie funduszu.

Add a comment
Więcej…
 
ZUS: przekazanie środków do OFE
czwartek, 24 maja 2007 12:33
Jak poinformowało biuro prasowe ZUS w dniu 24 maja Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazuje w tym tygodniu na konta OFE 29,949 mln zł w obligacjach i 366,134 mln zł w gotówce.

Add a comment
Więcej…
 
Pekao OFE: zmniejszenie zaangażowania w Mispolu
czwartek, 24 maja 2007 09:50
Jak poinformowała spółka Mispol w komunikacie z 23 maja, Pekao OFE, zarządzany przez Pekao Pioneer PTE, zmniejszył zaangażowanie w Mispolu.

Add a comment
Więcej…
 
PTE: pół miliarda złotych dywidendy dla właścicieli
środa, 23 maja 2007 10:59
{mosimage}PTE, które rozpoczęły działalność w 1999 r. w pierwszym okresie ponosiły ogromne straty. Sytuacja zmieniła się w 2002 r., kiedy towarzystwa emerytalne zaczęły notować zyski. Według ocen Komisji Nadzoru Finansowego kondycja finansowa PTE jest coraz lepsza. Kapitały własne znacznie przekraczają wymogi ustawowe, koszty ulegają redukcji, przychody zwiększają się, a zyski rosną. Rok 2006 przyniósł pierwszy raz w historii dodatni wynik finansowy netto wszystkich towarzystw, który wyniósł w sumie około 600 mln zł. Wskaźnik rentowności mierzony ROE (zyski netto do kapitałów własnych) wyniósł średnio prawie 27 proc., a w przypadku dwóch największych towarzystw CU i ING NN przekroczył 40 proc. Po I kwartale tego roku zysk PTE wynosi już 167 mln zł.

W tej sytuacji nie jest zaskoczeniem, że z roku na rok rośnie wysokość dywidend wypłacanych właścicielom towarzystw emerytalnych. Jak wyliczyła „Rzeczpospolita”, w roku bieżącym do akcjonariuszy trafi 492 mln zł, czyli ponad 80 proc. łącznego zysku wszystkich podmiotów za 2006 r. Poszczególne towarzystwa poświęcają zazwyczaj na ten cel od 90 proc. do 100 proc. ubiegłorocznego zysku.

Add a comment
Więcej…
 
IGTE: "nie" dla zarządzania emeryturami z II filara przez ZUS
wtorek, 22 maja 2007 09:48
{mosimage}Jak wynika ze stanowiska Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych (IGTE), ze względu na uprzywilejowaną ( według projektu ustawy ) pozycję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wobec innych podmiotów,  ZUS nie powinien zarządzać emeryturami z drugiego filara. Zastrzeżenia zgłoszone przez IGTE do przygotowanego przez ministerstwo pracy projektu ustawy o emeryturach kapitałowych z zakładów ubezpieczeń emerytalnych, czyli o wypłatach emerytur ze środków zgromadzonych w OFE wskazują na niezgodność nowych regulacji z konstytucją .

Przesłany do dalszych konsultacji projekt Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej zakłada, że składka zgromadzona w OFE ma służyć zakupieniu emerytury kapitałowej w zakładach emerytalnych. Zakłady takie będą mogły być tworzone przez ubezpieczycieli na życie lub ZUS. Emerytury, wypłacane ubezpieczonym i ich małżonkom oraz osobom uprawnionym otrzymującym wypłaty gwarantowane, miałyby trafiać na ich rachunki łącznie z emeryturą z tzw. pierwszego filara, czyli z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Add a comment
Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 następna > ostatnia >>

Strona 109 z 112

Pocztowe TUW: Stanisław Sokołowski nowym wiceprezesem

Z dniem 29 marca Stanisław Sokołowski został powołany na wiceprezesa zarządu Pocztowego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych. Na tym stanowisku...


czytaj dalej

MetLife: Mirosław Kisyk za Łukasza Kalinowskiego na stanowisku prezesa

27 marca MetLife TUnŻiR poinformował, że Łukasz Kalinowski złożył rezygnację z pełnienia funkcji prezesa zarządu spółki i jednocześnie zakończył...


czytaj dalej

Najczęściej czytane

Allianz: Współdzielenie samochodu ubezpieczone

Allianz zawiązał partnerstwo z brytyjską platformą współdzielenia pojazdów Drivy, aby zapewnić ubezpieczenia jej użytkownikom. Jest to część...


czytaj dalej

Włochy: Octo Telematics sięgnęło po rozwiązania SAS

Włoska firma Octo Telematics przy wsparciu narzędzi analitycznych SAS stworzyła największą bazę danych zawierającą opisy zachowań kierowców.   

W...


czytaj dalej

Senat: Dyskusja o regulacji branży odszkodowawczej

19 kwietnia odbyło się seminaryjne posiedzenie senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych. Podczas spotkania organizowanego wspólnie z...


czytaj dalej

Dochodzenie roszczeń za szkody osobowe – problemy i ułatwienia

19 kwietnia miała miejsce konferencja zatytułowana „Rekompensata za utratę zdrowia i życia – praktyczne aspekty dochodzenia roszczeń”. Była to...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa
tel. (22) 628 26 31

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Kursy on-line
Zamów newsletter
Facebook